Maailm

Avaldatud kell 10.50. Uuendatud kell 14.20 ja 16.00

SOOME POLITSEI: Porvoos politseinikke tulistanud Rootsi kodanikud on tabatud (55)

Aadu Hiietamm, 26. august 2019 16:00
Kahtlusaluste kinnipidamine.Foto: Twitter
Soomet hoidis kogu pühapäeva ärevuses kahe politseiniku tulistamine Porvoos. Lasud tehti kell 00.30 ja kell 20.36 teatas politsei kahe võimaliku kahtlusaluse kinnipidamisest. Esmaspäeva hommikul kinnitas politsei, et kahtlusalused on 1989. ja 1994. aastal sündinud Rootsi kodanikud.

Sündmused hakkasid arenema pühapäeva öösel kell 00.22, kui politsei sai väljakutse Porvoo Eestinmäki tööstuspiirkonda Koneistajantiel asuvasse laohoonesse. Mis asjaoludel ja kes väljakutse tegi, seda politsei ei avalikustanud. Ka ei ole teada, mis keeles väljakutse tehti.

Kui kaks patrullpolitseinikku sündmuskohale jõudsid, ähvardati neid relvaga ning nõuti teenistusrelvade loovutamist. Järgnenud tulistamises said politseinikud (umbes 35- ja 45aastane mees) haavata. Teada ei ole, mitu lasku tehti ja kas ka politseinikud tulistasid.

Seejärel kurjategijad põgenesid. Kuriteopaigale saabusid suured politseijõud. Haavatud politseinikud toimetati haiglasse. Neist üks pääses juba pühapäeva õhtul haiglast välja. Teise mehe haavad on tõsisemad, kuid tema ohus ei ole. Soome politsei rõhutas pühapäeva hommikul, et Porvoost põgenenud politseinikke tulistanud mehed on relvastatud ja väga ohtlikud. Teisalt lisati, et erilist ohtu avalikkusele ei ole.

Politseinikud pühapäeval Porvoos tulistamiskohta uurimas. Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal


Soome politsei jäi juhtuna asjus traditsiooniliselt kidakeelseks. Uurimise juht Kimmo Huhta-aho ütles pühapäeval kell 17 alanud pressikonverentsil, et käimas on väga tõsine kriminaalmenetlus ning politsei ei soovi veel öelda, kui palju nad juhtunust tegelikult teavad.

Kahtlusalused tabati pärast suurt tagajamist

Kolm ja pool tundi hiljem tuli rahustav uudis, et 20.36 peeti Tampere lähistel kinni kaks meest, kes suure tõenäosusega on Porvoos politseinikke tulistanud kurjategijad. Esmaspäeval kella 10.30 paiku kinnitas politsei, et kinnipeetud on tõesti just need mehed, keda kahtlustatakse Porvoos politseinike tulistamises. Politsei lisas, et kahtlusalused on 1989. ja 1994. aastal sündinud Rootsi kodanikud. Kas nad on seotud ka organiseeritud kuritegevusega, seda politsei ei ole öelnud.

Nende kinnipidamisele eelnes pool tundi kestnud tagaajamine: kurjategijad Volvo V50 autos ees ja politseinikud järel. Tagaajamises osales pealtnägijate sõnul 25 - 30 politseisõidukit. Kurjategijad tulistasid politseinike suunas kümmekond lasku ja rammisid politseisõidukeid. Kannatada sai kolm politseisõidukit. Inimesed tagaajamise käigus viga ei saanud, kinnitas Soome politsei. Hiljem täpsustati, et tegemist on sünnipäraste rootslastega, kuid täit kindlust selles veel ei ole. Soome rahvusringhääling YLE teatas hiljem, et kahtlusalused oskavad nii soome kui ka rootsi keelt. 

Rootsi ajaleht Expressen teadis lisada, et mehed läksid Rootsist Soome 22. augustil ehk läinud neljapäeval. Ilta-Sanomate andmetel on mehed vennad. Neist vanemal olevat Rootsi kodakondsuse kõrval ka Soome kodakondsus. Samuti olevat vanem vend elanud varem Porvoos.   

Politseinikele seati lõks?

Kinnipeetuid ootab nüüd süüdistus kahes mõrvakatses. Infot juhtunu kohta on aga endiselt vähe ning infopuudus sünnitab kuulujutte. Nii näiteks oletati portaalis murha.info, et kurjategijad seadsid politseinikele Porvoos lõksu, et neilt relvad kätte saada. Seda kinnitab ka Rootsi ajaleheni Expressen jõudnud info, mille järgi kurjategijad kutsusid ise politsei tulistamiskohale.  

Samas portaalis väideti ka, et kurjategijatel õnnestus politseinikud võtta oma kontrolli alla ning neid tulistati põgenemiskatsel. Soome meedias ringleb veel info, et vähemalt üks politseinike teenistusrelv langes kurjategijate kätte. Politsei ei ole seda infot otseselt ka eitanud.

Politseinike tulistamine on Soomes suhteliselt haruldane kuritegu. Peaminister Antti Rinne ütles Soome rahvusringhäälingule YLE, et politseinike suunal tehtud vägivald annab tunnistust ühiskonnas toimunud tõsistest muutustest.

Porvoo tulistamise üksikasjad peaksid selguma eeluurimisel. Ees seisab kahtlustatavate ja tunnistajate ülekuulamine, tehnilised uuringud ja vihjete analüüs. Politsei tänas kaaskodanikke vihjete eest, mis Porvoo juhtumiga seoses võimudele laekusid.

Kinnipeetuid ootab nüüd süüdistus kahes mõrvakatses.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee