Maailm

AXIOS: Trump tegi ettepaneku Ameerikale lähenevaid orkaane pommitada. Trump: see on valeuudis! (35)

Toimetas Aare Kartau, 26. august 2019 09:36
USA president Donald Trump.Foto: Reuters/Scanpix
Väidetavalt on USA president Donald Trump küsinud julgeolekuametnikelt rohkem kui korra, miks sõjavägi ei tohi orkaane pommitada, et neid enne rannikule saabumist kahjutuks teha, vahendab The Guardian.

USA uudisteportaali Axios väitel arutles Donald Trump kohtumisel riigi juhtivate julgeolekutöötajatega orkaanide põhjustatava ohu ennetamise üle. Riigipea pakkus välja idee õhupööriseid tuumalõhkepeadega pommitada. „Nad tekivad Aafrika ranniku lähedal ning liiguvad üle Atlandi ookeani. Me viskame orkaani keskpunkti tuumalõhkepea, mis selle hävitab – miks me ei tohiks nii teha?“ küsis Trump ametnikelt. Axiose teatel vastati presidendile, et asja uuritakse.

Trump oli sama küsimuse tõstatanud riiklike julgeolekuorganite koosolekul ka 2017. aastal. Üks presidendi kõrge administratsiooniametnik kaitses Trumpi keeruliste küsimuste esitamise eest: „Tema eesmärk – hoida katastroofilist orkaani maismaast eemal – ei ole halb.“ Valge Maja keeldus Axiose väiteid kommenteerimast: „Me ei kommenteeri eravestlusi, mida president pidas või võis mitte pidada oma riikliku julgeolekumeeskonnaga.“ 

Trump ise kuulutas maailma ajakirjanduses laialt levitatud uudise valeuudiseks: "Axiose lugu, et president Trump tahtis suuri orkaane tuumarelvadega õhku lasta enne, kui need rannikule jõuavad, on naeruväärne. Lihtsalt rohkem VALEUUDISEID!” kirjutas Trump Twitteris.

Veidi aega pärast Trumpi võimuletulekut avaldas ajakiri National Geographic artikli, milles kirjutati, kui levinud on viimastel kümnenditel idee orkaanide pommitamisest. Siiski jõudsid artiklis mõtteid jaganud teadlased seisukohale, et see on halb idee.