Juhtkiri

Juhtkiri | Teise pensionisamba remondile pole alternatiivi (25)

Ohtuleht.ee, 25. august 2019, 19:59
Tasapisi selguv teise pensionisamba reformi kondikava, mis lubab väljujatel raha kätte saama hakata juba ületuleval aastal, on välja toonud nii nende sammude kiitjaid kui ka vihaseid kriitikuid. Kujunditega tagasi ei hoita, kui pankur Indrek Neivelt võrdleb samba vabakslaskmist pärisorjuse kaotamisega, Eesti Panga eksjuht Ardo Hansson aga hoopis vandalismiga. Kriitikutelt tahaks seepeale küsida, kas tõesti on teine sammas nende arvates oma eesmärki täitmas, kui Eesti on OECD palju tähelepanu äratanud mulluses pingereas viimase kolme hulgas ning viimase 10 aasta reaaltootlus olnud miinuses.  

Praegu kritiseerib sambareformi vedava Isamaa juht Helir-Haldor Seeder omakorda Hanssonit ja Eesti Panka, et nood pole samba suhtes seni mingite ettepanekutega välja tulnud. Et Eesti panga nõukogu juhib pikka aega aga Seederi enda erakonna auesimees Mart Laar, siis on see küsimus ka viimasele. Hanssoni enda võrdlus teise samba kasulikkusest ei kannata aga kriitikat. Ta küll nendib, et 50 eurot pensionilisa pärast 15-aastast kogumist on vähe, kuid pärast 45-aastast kogumist saaks juba 150 eurot, mis olevat suur summa tänaste pensionitega võrreldes. Hansson ei ütle aga, mida on 150  eurot väärt 30 aasta pärast. Arvestades, et 15 aastat tagasi oli keskmine pension 143 eurot, praegune on aga 480, siis samas tempos kasvades on pension 30 aasta pärast üle 5000 euro kuus. Selle kõrval Hanssoni kiidetud 150-eurone pensionilisa näitab enam kui kujukalt paraku senise teise samba mõttetust.   

Kui nüüd teise sambaga seniliitunud otsustavad raha kas ära kulutada või ise edasi investeerida, siis miks sotsid ja reformierakondlased arvavad, et rahvas ei oska oma rahaga ise midagi peale hakata – kehvemini kui seda on teinud senised pensionifondid on raha keeruline investeerida.

Küll aga vajavad Seederi poolt selgitust ammu ringlevad oletused, mille Jürgen Ligi uuesti üles kergitas – milline on sambareformi suhe Isamaa suursponsorist kiirlaenupankuri tegemiste ja tahtmistega?  

Kõikidelt sambareformi kritiseerijatelt ootaks aga nurisemise asemel ettepanekuid, kuidas sammast tegelikult remontima peaks. Seda muidugi juhul, kui teine sammas pole nende arvates praegugi briljantses korras.  

25 KOMMENTAARI

s
sotsialisti unelm 26. august 2019, 19:38
rääkisin švedpangas põgusalt kuhu investeerida lihtsalt ebakompetentsed õhku täis tibid miks mitte hiina elektroonikasse ei meil on malaisia lõpuks sain ainult raha kinni mitu aastat ja vahendustasud
m
maakas 26. august 2019, 15:45
Kes ajalugu ei mäleta, sellel... Nõukaaegsed lapsevanemad peaks mäletama, kui kunagi sai sündinud lapsele pulmakindlustus tehtud - 1500 rubla! Seda 70...
(loe edasi)
Loe kõiki (25)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee