Juhtkiri

Juhtkiri | Sovetlik Taltech (15)

Ohtuleht.ee, 23. august 2019, 17:31
Foto: Heiko Kruusi
End kadakasaksikult Taltechiks ümber nimetanud TTÜ rahakasutuse skandaal näitab, et kui võõbata vaid välist kesta, kuid sisu eest tarvilikult määral mitte hoolt kandes paistame maailmale endiselt postsovetliku ning ikka veel mitte täielikult lääne kultuuriruumi sobituva riigina. Kui ükskõik kellele rehepapi tegemine on otsekui auasjaks, siis on nimevahetusest vähe kasu.

Eurotoetuste raha jagamine projektis mitte osalenud teadlastele saab tähendada vaid üht – et asjaga kursis olijaid pidi olema palju ja toimuv oli süsteemne. Juhtunust juba kevadel aimu saanud rektor Jaak Aaviksoo senine tegutsemine ja reageeringud on õhku jätnud rea küsimärke. Olukorda ei lahenda ka teiste ülikoolide rektorite arvamus, et tegu pole otsese varguse, vaid ebaeetilise rahakasutusega, justkui viimane võiks olla aktsepteeritav. Kui ka teadusraha on vähe, siis jagatagu sedagi piskut ausalt.

Segadus TTÜs laseb kõvemini kõlada nende häältel, kes ei peagi teaduse suuremat riiklikku rahastust oluliseks ja räägivad ülikoolidest kui hobusevaraste ettevalmistuskeskustest. Iroonilisel kombel on antud juhul avalikustaja  rollis toimuvast häiritud avatud valitsemise välismaalasest doktorant. Kui TTÜ nüüd suunaks oma jõu tema kui vilepuhuja materdamisele, siis oleks see väga kahetsusväärne.

Tegelikult Aaviksoo peaks konkreetse loo kalevi alla panemise eest vähemalt uurimise ajaks ametist kõrvaldama, vaid nii näitaksime nulltolerantsi igasuguse pettuse suhtes. Kui praegu laseb Aaviksoo uurida iseenda tegematajätmisi, saab tulemus olla vaid teadagi milline. Liiga nõrk on seni olnud ka haridusministeeriumi hääl oma seisukoha väljaütlemisel.  

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee