Eesti uudised

TTÜ pettis välja eurotoetusi: raha jagati teadlastele, kes projektis ei osalenud (1)

Kristjan Väli, 23. august 2019, 00:08
KES VALETAB? Aaviksoo raiub, et konkreetseid tõendeid raha väärkasutuse kohta ei tulnud ning täit informatsiooni kõnealuse projekti kohta ei edastanud ta siseauditile selleks, et kaitsta vihje andja anonüümsust. Postimehe veergudel end identifitseerinud TTÜ doktorant Keegan McBride ütleb, et rektor valetab. „Ma võtsin kaasa oma sülearvuti ja näitasin talle kõiki faile – võltsitud tööajatabeleid, võltsitud projekte,“ ütles McBride Delfile.Foto: Heiko Kruusi

„Kindlasti ei tohi esitada valeandmeid, see ei ole sallitav. Ükskõik kui keeruline oleks finantsolukord,“ teatas TTÜ rektor Jaak Aaviksoo eile ja lubas eurorahadega sahkerdanud teadurid liistule tõmmata. Küll aga keerutab ka rektor. Nimelt teadis ta toimuvast ligi pool aastat, ent suurt midagi ta pettuse paljastamiseks ei teinud.

Eilne Postimees kirjutas, et Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) Ragnar Nurkse instituudis toimus räige sahkerdamine, mille käigus andsid teadlased Euroopa Komisjonile valeandmeid töötundide kohta, et saada lisarahastust. Raha jagati teaduritele, kes projektis tegelikult ei osalenud.

TTÜ kutsus seepeale kokku erakorralise pressikonverentsi, kus TTÜ rektor Jaak Aaviksoo tunnistas, et kuulis Ragnar Nurkse instituudis toimuvast rahadega sahkerdamisest viis kuud tagasi, kui talle helistas kõnealuse instituudi teadur. Aaviksoo ütleb, et tema ei tea siiani, kes see noormees oli, aga tema süüdistused olid räiged ja puudutasid instituudi rahastust. Aaviksoo sõnul pidas ta nõu kolleegidega ning otsustati läbi viia audit. Kummalisel kombel ei sattunud aga kontrolli alla kõnealune projekt, vaid mitmed teised. „Me arutasime neid riske. Kuna vihjeid oli, et see võib süsteemne olla, siis võtsime ette teatud hulga projekte, mis viimasel ajal tehtud on,“ ütleb Aaviksoo. „Missugused projektid valiti, see oli siseauditi valik. Küll aga oli seal osundus, et seal peaks olema Nurkse instituudi projektid, mis olid seotud anonüümse vihjega. Kõrvalejätmise peamine põhjus seisis selles, et see projekt oli just läbinud Euroopa Komisjoni kontrolli ja kulutused olid tunnistatud kõlbulikuks. Seetõttu keskendusime neile, mis olid käimasolevad projektid, kus riskid on suuremad,“ põhjendab Aaviksoo.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

3. september 2019, 19:27
Mailis Reps kutsus Jaak Aaviksoo vaibale
2. september 2019, 11:46
ÕL VIDEO | TTÜ TOETUSRAHAPETTUSE SKANDAAL: Aaviksoo möönab, et ülikooli reegleid on rikutud
30. august 2019, 22:42
Tehnikaülikooli teadurite avalik kiri Jaak Aaviksoole: ainuvõimalik lahendus on rektori taandumine oma ametipostilt
26. august 2019, 18:15
Jaak Aaviksoo plaanib kuriteoteatega pöörduda prokuratuuri

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee