Juhtkiri

Juhtkiri | Kas Balti ketita oleksime need, kes oleme? (1)

Ohtuleht.ee, 22. august 2019, 20:42
Tervelt 30 aastat tagasi toimunud Balti kett jääb enam-vähem täpselt ühe inimpõlve kaugusele. Isegi tänases tollase ajaga võrreldes mõõtmatult jõukamas Eestis oleks analoogse inimketi korraldamine logistiliselt kaelamurdev ülesanne. Rääkimata sellest, et tollal polnud mitte ainult mobiil- vaid ka lauatelefonidest, bussidest, autodest, kütusest ja millest kõigest veel oli nappus, kuid ometi sai organiseerimistöö tehtud ja kolme riigi vahel koordineeritud. 

Põhiline, et puudu ei olnud soovist midagi suurt ära teha ja ennast muule maailmale võimsa kujundi abil meelde jätta. Samas jäi tollesse aega maha midagi sellist, millest hiljem on kas puudust tuntud või vähemalt nõutult küsitud, et miks me enam ühte hoida ei oska. Kui 30 aastat tagasi kõlbas üksteisel käest kinni hoida, siis kas see on eestlastel  ainult ärevate aegade fenomen – „me hoiame nõnda ühte kui heitunud mesilaspere“ - , mida hiljem võib üleolekutundega naeruvääristada massihüsteeriaks.

Arvestades, millise ärevusega kogu riik äsja jälgis, kas siseminister ikka tõepoolest kohtub politseijuhiga ja ulatab talle terekäe, siis tuleb nentida, et Eesti riik on ikka enam kui valmis, kui ühiskonna tähelepanu ja aur peab minema selliste asjade jälgimisele. Pärast Balti ketti kogu oma senise teadliku elu vabas ja iseseisvas riigis elavate põlvkond on juba üle 40 aasta vanused ja lähenevad 50-le. Kui nendel ja vanemal põlvkonnal võivad sees veel pesitseda alalhoidlikkuse hirmud, siis nooremate põlvkonda need enam ei kammitse. 

Vabadus, mis vanematele võib nõukaokupatsiooni kogemuse tõttu tunduda uskumatu saavutusena, on noorte jaoks iseenesestmõistetav seisund. Seal, kus vanemat põlvkonda kammitseb elukogemuse tõttu alalhoidlikkus, võivad noored endale lubada kompromissitust. Mitme põlvkonna peale kokku polegi see nii halb kombinatsioon. Kas aga tuleme ka muul ajal kui üksnes laulupeole uuesti kokku, kui vajadus tekib? Kindlasti tuleme, kuhu me pääseme!

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee