Maailm

Pakistanis oma kuulsa õe surnuks kägistanud vendade vanemad anusid kohtult nende vabastamist (25)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. august 2019 19:49
Waseem (keskel) tappis koos venna Aslamiga oma õe.Foto: AP/Scanpix
2016. aasta juulis mõrvasid Pakistani sotsiaalmeediastaari tema enda vennad, tuues põhjuseks selle, et julge neiu häbistas nende perekonda. Ema ja isa üritasid kohtus poegi vabaks päästa, ent kohus nende soovi ei täitnud.

26aastase Qandeel Balochi mõrv raputas Pakistani ühiskonda. Vennad Waseem ja Aslam kägistasid oma õe surnuks, põhjendades räiget tegu aumõrvaga. Vendade silmis häbistas sotsiaalmeediastaarist õde nende perekonda. Kuriteole aitas kaasa veel kuus meest.

Samal teemal

Sellised mõrvatööd on Pakistanis paraku üsna sagedased, ent kuna Qandeel oli tuntud, tõi see probleemi ühiskonnas eriti teravalt esile, kirjutab BBC. Aastal enne Qandeeli surma hukkus aumõrvade tõttu ja lähisugulaste käe läbi kusagil 1100 naist ja tütarlast. See on vaid ametlik number, tegelikkuses on aumõrvade hulk ilmselt palju suurem, sest paljud aumõrvad ei jõua lähedaste vaikimise tõttu kunagi politsei töölaualegi.

Tükk aega oli üks viis aumõrvade toimepanijaid vabaks kaubelda Pakistani seadustes haigutav auk: kui mõni pereliige mõrvarile andestas, võis too taotleda vabastamist. Qandeeli tapmine tõi aga arutelu alla seaduse muutmise, mille Pakistani võimud ka täide viisid. Enam pelgalt andestusega vabadust ei osta.

Qandeeli vanemad aga üritasid tütre mälestust reetes ikkagi andestusparagrahvile apelleerida. Et seadus muutus Qandeelist inspireerituna alles pärast tema surma, ei peaks enne seda sooritatud aumõrvadele – sh Qandeeli enda mõrvale – seadusemuudatus veel kehtima. Nemad on valmis oma poegadele andestama.

Tõele au andes ei olnud Qandeeli vanemad alati poegade suhtes nii leebed. Esialgu nõudis isa kõigile mõrvaritele surmanuhtlust ning sõnas, et tema poja Waseemi võiks üldse kannapealt maha lasta.

Kohus keeldus vanemate palvetele vastamast ning teatas, et protsess kahe venna ja teiste osaliste üle jätkub nagu plaanitud.

Qandeel Baloch oli kui Pakistani Kardashian.Foto: AP/Scanpix

Kes oli Qandeel Baloch?

Qandeel Baloch sündis vaesesse perekonda. Tema sünninimi oli Fouzia Azeem. Teismelisena sundisid vanemad teda abielluma ning tal sündis poeg. Qandeel rääkis hiljem, et mees peksis teda. Qandeel põgenes koos lapsega, ent peagi sai talle selgeks, et üksi pole tal oma lapse eest hoolitsemiseks vahendeid. Ta andis poja mehele tagasi ning väidetavalt ei näinud last enam kunagi. Mees eitas, et oleks kunagi Qandeeli suhtes vägivalda kasutanud.

2014. aastal hakkas naine figureerima sotsiaalvõrgustikes, muutis oma nime ja ei varjanud oma nägu ega keha. Ta jahmatas Pakistani oma julgusega, sealses ühiskonnas isegi riskantse käitumisega. 2016. aastaks oli ta üks kümnest enim otsingumootoritesse trükitud nimedest Pakistanis. Läänemaailma standardite järgi polud Qandeeli postitatud selfides ja videotes midagi erakordset, ent Pakistani kombestiku kohaselt küll. Qandeeli kohta räägiti, et ta on kui Pakistani oma Kim Kardashian.

Naise julgus tekitas talle ka palju vaenlasi, kes pidasid teda ebasündsaks või „halvasti käituvaks“ naiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee