Juhtkiri

Juhtkiri | Ministrite sõnad ja teod käigu kokku (9)

Ohtuleht.ee, 21. august 2019, 17:34
Neljapäeval toimuv siseministri ja politseijuhi kohtumine võib Eesti poliitolusid arvestades olla küll ajalooline, kuid politsei- ja piirivalveameti pea kohal viibutatavat kärpekirvest see vaevalt väärab. Tegelikult tahaks hoopis koos ekspeaminister Andrus Ansipiga küsida – kuidas on võimalik, et ajal, mil maailmamajandus mühab, oleme meie Eestis targa valitsuse juhtimisel jõudnud olukorda, kus eelarvet tuleb hoopis jõuliselt kärpima hakata. Ja just kärpimisvajadus toob kaasa teise pensionisamba toetamise näiteks Keskerakonna poolt, kes on sellega nõus pelgalt selle pärast, et see aitab nende endi erakorralise pensionitõusu lubadusi täita.

Kuid küsida tasub ka EKRE käest, miks nad on üleöö PPA kärpimistega nõus, kui neil on varem olnud varrukast raputada politseinike palgatõusuks raha saamise ideid. Nii on Mart Helme leidnud, et ERRi uue maja ehitus maksaks 60 miljonit eurot, kuid vana maja remont vaid seitse miljonit. Kuigi vaheraha soovis ta kasutada päästjate ja politseinike palgatõusuks, on võimuliit ometi otsustanud just uue maja kasuks. Veel suurejoonelisem oli Mart Helmel plaan PPA palkade tõstmiseks, kui ta tõi näiteks, et Eesti elektrisüsteemi Venemaa võrkudest lahtiühendamiseks kuluks 550 miljonit, kuid PPA kulud nelja aasta palgatõusudeks oleks 300 miljonit. Kui Helme teatas, et EKRE valik on selle dilemma puhul selge, siis mis on sellest plaanist saanud? Ning kui „kellade ja viledega“ kavandatud idapiiri ehituskulude maa peale tagasi toomisega säästaks riik kümneid või sadu miljoneid, siis sellegi arvelt saaks ju lubada PPAle priske palgatõusu?

Tegelikkus on selline, et järgmisel aastal terendab tõusu asemel kuue miljoni ja järgneval neljal aastal 21 miljoni euro suurust kärbet. EKRE juhtpoliitikute sõnad ja teod ei käi kokku, seega kerkib õigustatud küsimus kaagutamise ja munemise vahekorrast. Milleks ärbelda 300 miljonilise hüpoteetilise palgatõusuga, kui riigil pole raha senisegi palgafondi ülalpidamiseks. Poliitikute suust tahaks kuulda argumenteeritud juttu koos korralike arvutustega, mitte aga et nende suuorgan esitaks meile perutama läinud uitmõtteid.  

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee