Maailm

Avaldatud kell 14, täiendatud kell 16.30 ja 19.10 ja 23.40

KROONILINE HILINEJA: Putin saabus Helsingisse kaks tundi lubatust hiljem (68)

Toimetas Aadu Hiietamm, 21. august 2019 23:40
Soome president Sauli Niinistö (paremal) tervitas kohtumisele kaks tundi hilinenud Venemaa presidenti täna kella 17 paiku Helsigis presidendilossi juures. Foto: TASS/Scanpix
Helsingis presidendilossi lähistel asuv turuväljak oli täna rahvale suletud ning seal valvasid politseinikud. Algse plaani järgi pidi Venemaa president Vladimir Putin saabuma kella 15 paiku Helsingisse töövisiidile. Kell 14.40 teatas Soome presidendi kantselei, et Putini visiidi algus hilineb tunni võrra. Tegelikult jäi Putin lausa kaks tundi hiljaks, sest tema lennuk Il-96 maandus Vantaa lennuväljal alles kell 16.20 ja Venemaa riigipea väljus sellest kell 16.29 ning jõudis Helsingis presidendilossi kell 17.   

Soome presidendi Sauli Niinistö kõnelused Vladimir Putiniga toimusidki  presidendilossis. Selle ees lehvisid Soome,  Euroopa Liidu ja Venemaa lipud. Soome ja Venemaa kahepoolsete suhete kõrval oli kavas arutada ka piirkondlikke ja rahvusvahelisi küsimusi.

Kõnelustelaua ääres.Foto: Reuters/Scanpix

Seekordse kohtumise tähtsust tõstab mõnevõrra asjaolu, et Soome on praegu Euroopa Liidus eesistujariik.  Samas saab Venemaa presidendi kahetunnist hilinemist võtta kui koha kätte näitamist Euroopa Liidule. On ju Putin oma käitumise ja poliitikaga selgelt näidanud, et ta näeks meelsasti Euroopa Liidu lagunemist.

PUTINIT OODATES: Venemaa presidendi töövisiidi puhul on Helsingis liikvel suured politseijõud.Foto: Vida Press

Kell 16.15 pidi algse plaani järgi algama kahe riigipea ühine pressikonverents. Kuna Putini tulek Soome hilines, siis algas ka pressikonverents oluliselt hiljem, kell 18.15 ja lõppes kell 19.

Sauli Niinistö tõdes pressikonverentsi algul, et Soome ja Venemaa suhetes puuduvad tõsised probleemid. Ta ütles, et arutas Putiniga ka olukorda Ukrainas ning sõidab paari nädala pärast sinna kohtuma president Volodõmõr Zelenskõiga. Niinistö sõnul on loodetavalt oodata Ukraina  kriisi lahendamisel teatud arenguid. 

Putin tänas Soomet pragmaatilise suhtumise eest Nord Stream 2 rajamisse ning abi eest Venemaa delegatsiooni õiguste taastamisel Euroopa Nõukogus.

Putin kinnitas, et Venemaa soovib taastada täiemõõdulised suhted Euroopa Liiduga ning loodab, et Euroopa Liidu uus juhtkond rakendab meetmeid nende taastamiseks.

YLE ajakirjaniku küsimusele, miks rikutakse Venemaal inimõigusi, vastas Putin, et Venemaa peab nendest kinni. Ta toonitas, et Moskvas toimuvad meeleavaldused on seotud valimiseelse situatsiooniga. Mõned kandidaadid rikkusid valimiskorda esitades toetajate võltsitud allkirju ning neid ei lubatud just seetõttu valimistele. Putin rõhutas, et mujal Euroopa riikides on palju suuremaid demonstratsioone, seal hulgas poliitilisi, kus tagajärjed on märksa rängemad. Tuhanded on saanud vigastada ja mitmed on koguni hukkunud. 

Pressikonveretsil.Foto: Reuters/Scanpix

Pressikonverentsi järel sõitsid Niinistö ja Putin laevaga Kultaranta VIII Suomenlinna kindlusesse õhtusöögile, mis toimus restoranis Walhalla Gourmet. Pearoaks pakuti seal järvest püütud kala.

Putin ja Niinistö Suomenlinnas. Foto: TASS/Scanpix

Niinistö ütles pressikonverentsil, et õhtusöögi ajal keskendutakse rahvusvahelistele probleemidele.

Soome presidendi esinduslaev või õigemini mootorjaht Kultaranta VIII. Foto: TASS/Scanpix

Kultaranta VIII on Soome presidendi 19,3 meetri pikkune esinduslaev või õigemini mootorjaht, mis võeti kasutusele 2008. aastal, kui president oli Tarja Halonen.  Laev maksis 1,9 miljonit eurot.

Kultaranta VIII lähenemas Suomenlinnale.Foto: TASS/Scanpix

Tagasi Moskvasse lendas Putin Vantaa lennuväljalt hilisõhtul kell 23.25. 

Putin on tuntud kroonilise hilinejana. Nii jäi ta tänavu 4. juulil Vatikani paavst Franciscuse juurde tund aega hiljaks.

Ajalehe The Independent andmetel on maailma liidritest kõige kauem – 4 tundi ja 15 minutit – pidanud Putinit ootama 2014. aasta oktoobris Milanos Saksamaa liidukantsler Angela Merkel. Järgnevad kunagine Ukraina president Viktor Janukovõtš ja endine peaminister Julia Tõmošenko. Neist esimesel tuli Putinit 2012. aasta juulis Jaltas oodata neli tundi ja teisel 2009. aasta novembris samuti Jaltas kolm tundi.

Miks Putin ikkagi nõnda käitub? Ühed seletavad tema hilinemisi psühholoogiliste mängudega. Teised räägivad, et Putin sunnib teisi liidreid end ootama oma tähtsuse suurendamiseks. Kolmandad, kes suhtuvad Venemaa presidenti sümpaatiaga, ütlevad, et Putin hilineb kohtumistele maailma liidritega seepärast, et kontrollib enne kohtumist kõik võimalikud faktid mitu korda üle.

PUTINIT OODATES: Venemaa presidendi töövisiidi puhul on Helsingis liikvel suured politseijõud.Foto: Reuters/Scanpix

Venemaa presidendi visiidi puhul toimus Helsingis ka mitu väikest tema vastast meeleavaldust.

Foto: EPA/Scanpix

Samal teemal

22.07.2019
SEITSE TUNDI: Putini kolmapäevane töövisiit Helsingisse möödus üllatusteta
22.07.2019
Leedu president Gitanas Nausėda Eesti riigipea eeskujul Putiniga ei kohtuks
21.07.2019
UKRAINA KRIIS: Macron ja Putin panustavad jätkuvalt Normandia nelikule
14.07.2019
SELGUS KÄES: Putin saabub Helsingisse 21. augustil

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee