Poliitika

GALERII | India asepresident on Eestis visiidil (33)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 21. august 2019 10:32
India asepresidendi visiit EestisseFoto: Stanislav Moškov
Kolmapäeval külastab Eestit India Vabariigi asepresident Muppavarapu Venkaiah Naidu. Tegu on esimese kõrgetasemelise India visiidiga Eesti Vabariiki.

Asepresident saabus Tallinna lennujaama teisipäeval. Kolmapäeval võtab Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid kõrge külalise vastu Kadriorus.

„Loodan, et see ajalooline visiit süvendab meie poliitilisi sidemeid, annab tugeva tõuke majandussuhetele ja hoogu koostööle IKT, kõrghariduse ja e-valitsemise vallas,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist.

„Eesti on oma digiriiki ehitanud kolm aastakümmet ja pakub inimestele järjest uusi e-teenuseid. Just seetõttu imetlen tõeliselt seda, mida India on saavutanud – andnud digitaalse isikukoodi rohkem kui miljardile inimestele ja omab nii maailma suurimat biomeetrilist andmebaasi. Olen veendunud, et Eesti ettevõtetel on palju ideid, kuidas koos oma India kolleegidega meie kogemust ka suuremate süsteemide jaoks kasutada,“ rääkis riigipea.

Eesti ettevõtted arendavad juba täna teenuseid Inda e-valitsemise platvormile ja India e-residendid on Eestis loonud üle 400 ettevõtte. „See näitab selgelt, et meie ettevõtjatel on tahe koos töötada ja meie saame riikidena seda vaid toetada,“ ütles president Kaljulaid.

Riigipea lisas, et soovib kahe riigi koostööd laiendada ka rahvusvahelistes organisatsioonides, eriti ÜRO julgeolekunõukogus, mille 2-aastane liikmelisus algab Eesti jaoks uue aasta alguses.

Välisminister Urmas Reinsalu tervitab kõrget külalist välisministeeriumis, mille järgselt kõneleb Indiaasepresident Eesti välisesinduste saadikute konverentsil. Samuti allkirjastatakse välisministeeriumis diplomaatiliste passide viisavabaduse leping.

Eesti-Indiaäriseminaril kohtus India asepresident peaminister Ratasega, kellega räägiti riikide kahepoolse koostöö tihendamisest nii poliitikas, majanduses, digivaldkonnas, hariduses kui ka rahvusvahelistes organisatsioonides.

„Mul on siiralt hea meel, et Eesti ja India omavahelised suhted on viimastel aastatel muutunud üha lähedasemaks. Oluliselt on kasvanud näiteks nii India üliõpilaste kui ka iduettevõtjate huvi Eesti vastu,“ ütles peaminister Jüri Ratas.

„Oleme väikese avatud majandusena teinud viimastel aastakümnetel suure arenguhüppe, mille tulemusena on Eesti maailmas esirinnas e-riigi lahenduste, küberturvalisuse ja plokiahela tehnoloogiate valdkondades. Jagame hea meelega oma kogemusi ka Indiaga. Paljud sealsed ettevõtjad on meile juba head investeeringupartnerid ning sellest võiks välja kasvada veelgi laiem koostöö väga erinevates paljudes majandusvaldkondades. Oleme osa Euroopa Liidu siseturust, mis teeb siia investeerimise ning meile oma tegevuse laiendamise väga atraktiivseks.“

Peaminister Ratas tegi kohtumisel ettepaneku hakata Indiaga vastastikku tunnustama ülikoolide diplomeid, mis tagaks kindluse tudengitele ja avaks arenguvõimalusi ülikoolidele.

Lisaks kõnelesid riigijuhid Eesti plaanidest ÜRO julgeolekunõukogu mittealalise liikmena. Sinna plaanib aastateks 2021-2022 Aasia piirkonnas kandideerida ka India.

Eesti ja India sõlmivad visiidi ajal kolm koostöökokkulepet. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning India tehnoloogia- ja IT-ministeeriumi vahel kirjutatakse alla e-valitsemise ja digikoostöö memorandum ning Riigi Infosüsteemide Ameti ja India partneri CERTi vahel sõlmitakse küberkoostöömemorandum. Lisaks allkirjastatakse koos välisministeeriumiga diplomaatiliste passide viisavabaduse leping.

India asepresidendi visiidil kõneletakse kahepoolsete suhete arengust, võimalikus koostööst ÜRO-s ja rahvusvahelistes organisatsioonides. Äriseminar annab võimaluse mõlemapoolseks äri- ja turismisidemete arendamiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee