Maailm

Itaalia peaminister sõimas Salvini näo täis ja astus tagasi (11)

Toimetas Hindrek Pärg, 21. august 2019 00:01
Giuseppe Conte (paremal) esitamas kõnet Itaalia senati ja Matteo Salvini ees.Foto: YARA NARDI
Kui Eestis oli möödunud nädala lõpus valitsuses keeruline aeg, siis see pole võrreldav olukorraga Itaalias, kus peaminister Giuseppe Conte sõimas senati ees paremäärmusliku erakonna Liiga juhi ja siseminister Matteo Salvini näo täis ning astus tagasi. 

Itaalia senat lükkas tagasi Salvini üleskutse korraldada Contele umbusaldushääletuse ning kutsus peaministri senati ette selgitusi jagama. 

Teisipäeval esineski Conte senati ees ning sõnavõtus ründas väga teravalt Salvinit, nimetades tema tegevust vastutustundetuks. Peaminister ütles, et siseminister paiskas riigi poliitilisse kriisi ainult enda isiklikust ja partei huvidest lähtuvalt, hoolimata Itaalia suuremast heaolust.

Conte lisas, et Salvini otsis võimalikku ettekäänet uuteks parlamendivalimisteks pärast Liiga edu Euroopa Parlamendi valimistel. Peaminister süüdistas siseministrit ka poliitiliste ja religioossete sümbolite kombineerimises, kutsudes seda häbematuks. Tasub meelde tuletada, et Itaalia kuulub maailma kõige religioossemate maade hulka. 

"Ma kasutan võimalust esitada oma tagasiastumisavaldus Itaalia presidendile," sõnas Conte kõne lõpus. 

Itaalia valitsus, mis koosnes Viie Tähe Liikumisest ja Salvini juhitud Liigast, püsis ametis ainult 14 kuud. Conte ei kuulu ühtegi parteisse ning üritas peaministrina kaht erakonda ühendada. 

Itaalia president Sergio Mattarella võttis Salvini avalduse vastu ning alustas kolmapäeval konsultatsioone parteide juhtidega. Lahenduse leidmiseni püsib peaministrina ametis Conte. 

Tõenäolisemaid lahendusi on kaks: riigis moodustatakse uus koalitsioon või tulevad ennetähtaegsed parlamendivalimised. 

Realistliku koalitsioonina näevad analüütikud koostööd Viie Tähe Liikumise ja vasaktsentristliku Demokraatia erakonna vahel. Kuigi Salvini juhitud Liiga erakond on riigis kõige populaarsem, peetakse vähetõenäoliseks, et teised parteid astuvad nendega koalitsiooni. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee