Maailm

UKRAINA KRIIS: Macron ja Putin panustavad jätkuvalt Normandia nelikule  (23)

Aadu Hiietamm, 21. august 2019, 11:00
LILLED PRESIDENDIPROUALE: Venemaa riigipea Vladimir Putin ulatas Brégançoni kindlusesse saabumisel lillekimbu Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni (keskel) abikaasale Brigitte Macronile. Foto: AP/Scanpix
Prantsusmaa president Emmanuel Macron toetab Euroopa ja Venemaa lähenemist, võttis raadio Deutschlandfunk kokku tema kohtumise Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. 

Emmanuel Macron võttis Venemaa presidendi Vladimir Putini vastu esmaspäeval oma suveresidentsis Brégançoni kindluses, mis asub Vahemere rannikul Nizza ja Marseille´ vahel asuval väikesaarel. Kohtumine toimus vahetult enne seitsme juhtiva tööstusriigi ühenduse G7 tippkohtumist 24. - 26. augustil Prantsusmaal Biarritzis. Alates 1997. aastast kuni Krimmi annekteerimiseni 2014. aastal oli selle ühenduse nimi G8 ja sinna kuulus täisliikmena ka Venemaa.

Putini kutsumisega oma suveresidentsi soovis Macron näidata Venemaa presidendile, et teda ei ole päris üksi jäetud. Eelkõige soovis Macron edendada rahuotsinguid Ukraina kriisis. Teatavasti tegi Ukraina uus president Volodõmõr Zelenskõi ettepaneku korraldada rahuprotsessi edendamiseks tippkohtumine, millel osaleks senise Normandia neliku (Ukraina, Venemaa, Saksamaa ja Prantsusmaa) kõrval ka USA.

Emmanuel Macron on veendunud, et ilma Putinita ei ole rahu saavutamine Ida-Ukrainas võimalik ning parema suhte nimel lubas ta juba varem osaleda tuleval aastal 9. mail Moskvas toimuvatel pidustustel, millega tähistatakse 75. aasta möödumist võidust natsliku Saksamaa üle.

Putin lendas Marseille´ lennuväljalt Prantsusmaa presidendi suveresidentsi helikopteriga. Foto: Reuters/Scanpix

Vladimir Putini lennuk maandus esmaspäeval Marseille´i lennuväljal. Sealt suundus ta helikopteriga edasi Brégançoni kindlusesse. Putini kohtumine Macroniga möödus seekord sõbralikus õhkkonnas. Euroopa Liidu esikõneleja tiitlile pretendeeriv Emmanuel Macron jalutas koos Venemaa presidendiga umbes tund aega piki kindlusemüüre.

KAHEKESI: Prantsusmaa president Emmanuel Macron (vasakul) ja Venemaa president Vladimir Putin arutasid maailmaasju pikki Brégançoni kindlusemüüri tehtud tund aega kestnud jalutuskäigul.Foto: TASS/Scanpix

Seejärel toimus õhtusöök, kus lisaks presidentidele osalesid välisministrid ja kummaltki poolt kaks nõunikku. Kohtumise lõpetas terassil antud pressikonverents. 

Ettevaatlik optimism

Nii Macron kui ka Putin väljendasid ettevaatlikku optimismi, et pärast Volodõmõr Zelenskõi valimist Ukraina presidendiks on väljavaated rahu saavutamiseks Ida-Ukrainas paranenud.  Putini sõnul annab teatud optimismiks lootust tema ja Zelenskõi 7. augustil toimunud telefonivestlus.

Esimest korda toimus nende nelja riigi juhtide põgus kohtumine 6. juunil 2014 Normandias, kus tähistati Teises maailmasõjas otsustava pöörde toonud dessandi 70. aastapäeva. Ukrainat esindanud Petro Porošenko ei olnud siis veel täieõiguslik riigipea, sest ta andis ametivande päev hiljem 7. juunil. Teist korda kohtus sama nelik 17. oktoobril 2014 Põhja-Itaalias Milanos ja kolmas kord 2015. aasta 11.–12. veebruaril Minskis, kus pingeline kõnelustemaraton kestis lausa 17 tundi järjest ja kõneluste tulemusena sündis 13 punktist koosnev kokkulepe, mis pidi tooma Ida-Ukrainasse rahu. Paraku jäi selle kokkuleppe täitmine takerduma. Veel sai Normandia nelik kokku 2. oktoobril 2015 Pariisis ja 19. oktoobril 2016 Berliinis. Pärast Berliini kohtumist on vahetunud presidendid Prantsusmaal ja Ukrainas ning viimasest tipptasemel kokkusaamisest saab oktoobris juba kolm aastat.

Macron ütles ka, et Venemaa on Euroopa riik ja tal on täieõiguslik koht Euroopa perekonnas ning seetõttu tuleb Euroopa Liidu ja Venemaa julgeoleku ja usalduse arhitektuur uuesti üles ehitada.  Ta rõhutas, et Prantsusmaa annab selleks oma panuse.  Putin kutsus Euroopat määrama koos Venemaaga ühised eesmärgid. Need võivad täna tunduda veel võimatud, kuid juba homme võivad olla vältimatud, lisas Venemaa president.  

Juba kolmapäeval on Vladimir Putin oodatud külaline Helsingis, kus teda võõrustab Soome president Sauli Niinistö. Pärast kõnelusi presidendilossis suunduvad Niinistö ja Putin lõunat sööma Suomenlinna merekindlusesse.      

Samal teemal

25. august 2019, 19:55
Boris Johnson Euroopa Liidule: pühkige suu 30 miljardist puhtaks!
22. august 2019, 16:50
SEITSE TUNDI: Putini kolmapäevane töövisiit Helsingisse möödus üllatusteta
22. august 2019, 09:00
Leedu president Gitanas Nausėda Eesti riigipea eeskujul Putiniga ei kohtuks
21. august 2019, 23:40
KROONILINE HILINEJA: Putin saabus Helsingisse kaks tundi lubatust hiljem

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee