Poliitika

Maaeluminister katkestas ühe otsusega aastatepikkuse võitluse euroheinategijate vastu (42)

Maaleht, 20. august 2019 10:21
Maaeluminister Mart JärvikFoto: Tiit Tamme
Kevadel maaeluministriks saanud Mart Järvik (EKRE) tegi otsuse, millega pöörast tagasi ministeeriumi varasema poliitika, mis oleks pidanud alates sellest suvest piirama nn euroheinategijatele iga-aastaselt miljonite eurode maksmist. 

Euroheinategijateks nimetatakse neid niiöelda tugitoolipõllumehi, kes saadavad rohumaale masina kord aastas ja ainult selleks, et heina purustamise eest toetust saada (hektari eest sai mullu 90,83 eurot, millest töödele kulus hinnanguliselt alla poole). Probleemi ulatusest annab aimu see, et henaniitjatele, kes sellele lisaks loomi või põllukultuure ei kasvata, määrati mullu rohumaade hooldamise eest viis korda rohkem toetust, kui neile, kes ka muud põllumajanduslikku tegevust harrastavad. Mullu oli ainult niitmisega tegelevaid maahooldajaid 4549, neljandik neist ettevõtted, ning nad kasseerisid 40 200 hektari hooldamise eest üle 3 600 000 euro.

Üle kahe aasta tagasi otsustas maaeluministeerium eesotsas minister Tarmo Tammega (Keskerakond), et toetuse kasutajad ei tohi alates 2019. aasta suvest heina üksnes puruks hekseldada, vaid peavad selle ka kokku koguma, kuid praegune maaeluminister Järvik teatas keset toetuste taotlemise kõrgaega, et raha saamiseks ei pea heina kokku koguma, kuna koristamine on liigne ja põhjendamatu kulu ning looduse täiendav saastamine.

Refereeritud artikli täistekst Maalehes.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee