Maailm

Avaldatud 19. augustil, uuendatud 23. augustil kell 16.10

VIDEO | BALTI KETT 30 | Hongkongi rahvas korraldab Balti riikidest inspireerituna samuti inimketi (31)

Toimetas Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm, 23. august 2019 16:10
Tänane inimkett Hongkongis.Foto: Reuters/Scanpix
Balti keti 30. aastapäeval asusid täiesti teisel pool maakera inimesed Hiina repressiivse valitsuse vastu protestima samuti suure inimketiga.

Netifoorumis LIHKG korraldasid Hongkongi aktivistid 23. augustil Balti ketist inspireeritud ürituse, nimetades seda sarnaselt Hongkongi ketiks (ingl. k. Hong Kong Way). 

Plaani kohaselt kogunes rahvas reedel kella seitsmeks õhtul mööda Hongkongi metroo kolme peamarsruuti – Tsuen Wan, Kwun Tong ja Island – ning inimesed seisavad kätest kinni hoides rahulikult. Ürituse korraldajad rõhutasid, et liiklust ei tohi häirida, seega seistakse kõnniteedel. Meeleavaldajate asukoht Hongkongi ühistranspordi sõlmpunktides annab võimaluse paljudel inimestel seda näha. Osalejate arv pole täpselt teada, kuid see peaks jääma kusagil 40 000-50 000 vahemikku. Keti pikkus läbi Hongkongi on umbes 40 km.

Noorsand tuli koos vanematega Hongkongi ketile. Foto: AFP/Scanpix

Mõned inimesed kardavad oma isiku avalikustamist ja katsid näo maskiga. CNNiga rääkinud hongkonglane ütles, et linn on täis valvekaameraid, nägu kattes ei kaitse ta ainult ennast, vaid ka oma perekonda.

 

„Balti riigid näitasid maailmale oma ühtsust. Hongkongi elanikud on praegu samuti ühtsed. Kõik meie viis nõudmist peavad saama täidetud, eriti meie põhinõue: täielik valimisvabadus [sõltumatuna Hiinast],“ kirjutas kasutaja, kes idee Balti keti uusversioonist välja käis. Meeleavaldajate ülejäänud nõudmised on vastuolulise nn väljaandmise eelnõu täielik tühistamine, võimude loobumine meeleavalduste kirjeldamisest kui mässudest, arreteeritud meeleavaldajate tingimusteta vabastamine ning iseseisva uurimiskomisjoni loomine, kes uuriks Hongkongis viimastel kuudel aset leidnud sündmusi.

Foto: AFP/Scanpix

Aktivistidel on kuulsa ajaloosündmuse jäljendamisega veel üks tagamõte: sellega õnnestuks pälvida rahvusvahelise üldsuse tähelepanu. Siin-seal toimub maailmas väiksemaid toetusavaldusi Hongkongi rahvale, näiteks korraldasid Indiasse põgenenud tiibetlased väikese ürituse, millega näitasid solidaarsust hongkonglastega võitluses Suur-Hiina vastu.

„Hongkong EI OLE Hiina“: tiibetlased Indias toetavad Hongkongi rahvast. Foto: EPA/Scanpix

Hongkongis jätkuvad meeleavaldused Hiina nõutud väljaandmisseaduse vastu. Seda hoolimata sellest, et Hongkongi valitsus lubas rahvale, et panid seaduseelnõu riiulile ja sellega enam ei tegele. Ülesärritatud hongkonglased valitsuse juttu aga ei usu, kuna selgesõnaliselt pole keegi eelnõud tühistanud. „Riiulilt“ võib ebapopulaarse seaduse iga kell uuesti alla võtta, leiab mässav rahvas, kes kardab, et seadus ohustaks Hongkongi autonoomsust, samuti ei saaks enam pakkuda varjupaika Hiina dissidentidele. Laiemalt on meeleavalduste taga hongkonglaste hirm Hiina võimu kasvamise ees.

Foto: EPA/Scanpix

Samal teemal

23.07.2019
BALTI KETT 30 | Juba 30 aastat järjest kogunevad eestlased ja lätlased piirile, et Balti ketti meenutada!
23.07.2019
BALTI KETT 30 | Hirvo Surva: olen õnnelik inimene, sest olen ära näinud ülemineku kinnisest režiimist uue vabariigini
20.07.2019
GALERII JA VIDEO | Vanatehnikasõit „Balti kett 30“ tõi Viljandi üle 100 masina
12.07.2019
Hongkongis viibiv eestlane: meeleavaldusi ajab jõuga laiali maffia, politsei ei sekku