Eesti uudised

Jüri Ratas käis Kersti Kaljulaidiga kohtumas!

VIDEO JA FOTOD | Kersti Kaljulaid: Elmar Vaherit ebaseaduslikult kukutada üritanud Martin Helme ei sobi ministriks (786)

Ohtuleht.ee, 19. august 2019 20:09
Foto: Heiko Kruusi
Esmaspäeva õhtul kell 18 kohtusid Kadrioru lossis president Kersti Kaljulaid ja peaminister Jüri Ratas. Riigipea kutsus valitsuse juhi aru andma pärast möödunud nädala Elmar Vaheri tagandamiskatse skandaali. 

Vaata videot (Jüri Ratase hakkab mõtteid jagama 38:45, Kersti Kaljulaid 47:45). 

Jüri Ratas ütles ajakirjanikele, et arutasid presidendiga väga paljudest teemadest: energeetikast, kliimast, julgeolekust, välispoliitikast, aga peamiselt Elmar Vaheri tagandamiskutsest. "Ta väljendas muret selles läbi õigusriigi ja väärtuste prisma. Ka mina ütlesin, et olen murelik selle üle ega kiida heaks," sõnas Ratas, kuid jättis täpsustama, millised olid Kaljulaidi täpsemad mured, paludes seda küsida presidendi käest. 

"Eesti toimib õigusriigina, kus nii ühtegi ameti peadirektorit ei eemaldata. See on valitsuse otsus. Mul pole ühtegi põhjust arvata, et Elmar Vaher on käitunud kuidagi õigusriigile või õiguspädevusele vastu," kommenteeris Ratas ning kinnitas, et tänane valitsus toimib ja koostöö olevat töine. 

Ratas kinnitas, et seisab õigusriigi eest. "Meil on olnud ilus suvi. Võime olla rahulikud," vastas peaminiter küsimusele, kas tema meelest oli tegu valitsuskriisiga või ei. 

Monika Helme teatas, et põhimõtteliselt usaldades ühte ametnikku tegi peaminister valiku EKRE ministrite vastu, andes mõista, et peaminister peab valima Vaheri ja EKRE ministrite vahel. "Mina valin töörahu ja selle nimel peavad kõik pingutama. Emotsioonid tuleb maha võtta. Mul pole ühtegi informatsiooni, et Vaher kohale ei sobi," vastas Ratas ning kinnitas, et tal pole ühtegi infot, et Vaher ei sobiks ametisse. 

"Koalitsiooni kooshoidmine on alati väljakutsuv. Käsitlemegi neid teemasid, et Eesti riiki edasi viia ja arendada. Kas ma olen väsinud? Ei, ma pole väsinud ja teie annate palju jõudu selleks," kommenteeris Ratas, kes pidas toredaks Reformierakonna katset teda umbusaldada. "Eks neil opositsioonis keeruline ole. Nad on sõlme läinud ja süüdistavad, et valitsus ei toimi," jätkas ta ning hakkas loetlema töövõite. 

Kas Mart Helme peaks Elmar Vaheri ees vabandama? "Mina arvan nii, et me peame tööd tegema. Aga meie ühiskonnas pole kunagi andestust ja vabandamist liiga palju," oli Ratase vastus. Ta lisas, et pole siseministriga punkte läbi arutanud, kuid Helme olevat öelnud, et töötab töörahu säilitamiseks. Õhtulehe reporteri küsimuse peale, millal jõuavad kätte punased jooned, jalutas Ratas minema. 

Kersti Kaljulaid: 

"Me polnud päris tükk aega omavahel rääkinud ka käimsolevatest protsessidest, mis meil päris hästi lähevad," ütles alustuseks Kaljulaid, kuid tõdes, et põhiteema oli, kuidas näha Martin Helme katset seadusi rikkudes vabastada ametist PPA peadirektor Elmar Vaher. 

"Minu seisukoht on väga selge. Minu arvates inimene, kes on minister, peab jälgima seadusi. Kui minister seda ei tee, siis ta läheb Eesti õigusriigi vastu. Minu hinnangul oli see väga tõsine katse juhtida õigusriik kraavi. Ütlesin ka peaministrile, et minu arvates ei peaks sellisel ministril olema kohta valitsuses, kuid teame kõik, et see otsus on Eestis valitsuse ja parlamendi käes, sest oleme parlamentaarne vabariik," ütles Kaljulaid. 

"Väljendasin oma seisukohta teades ka seda, mida ütleb meie põhiseadus minu volituste piiride kohta. Minu hinnang on väga selge - see oli katse üritada juhtida õigusriik kraavi. Niimoodi ei peaks käima asjad üheski õigusriigis," lisas ta.  

"Minu arusaam on väga selge ja ühene - inimene, kes läheb ministrina seadust rikkudes poliitilist tahet kehtestama, astub õigusriigi vastu. Selline inimene ei peaks olema Eesti Vabariigis minister," jätkas president kriitikaga. "Väljendasin oma seisukohta teades ka seda, mida ütleb meie põhiseadus minu volituste piiride kohta. Minu hinnang on väga selge - see oli katse üritada juhtida õigusriik kraavi," lisas ta.

President sõnas, et tema roll pole otsustada, kui kaua mingi valitsus püsib, sest see on parlamendi käes.

Kas Eesti rahvas peaks muretsema, et liigume järk järgult diktatuuri suunas? "Me ei liikunud sinna, sest õigusriik pidas vastu. PPA peadirektor on täna ametis. Õigusriik on tugev, et seista vastu sellistele rünnakutele. Loodan, et see niimoodi ka jääb," vastas Kaljulaid ning andis mõista, et pista pea liiva alla ja väita, et see polnud rünne muuhulgas ka riigi töötajate vastu, on vale.

Ta ka lisas, et ametnikud ja riigitöötajad vajavad kinnitust, et kas nad saavad jätkuvalt avaldada oma arvamust ja seisukoht või "peavad lõuad pidama."

Kaljulaidilt küsiti, kas ta on ühe kindla valitsuse erakonna retoorika tõttu mures. "See ei olnud retoorika. See oli ebaseaduslik katse ministri poolt viia ellu oma poliitilist tahet. See oli märksa keerulisem probleem kui retooriline. Kahtlemata ka siin teie ees täna seistes ja rääkides, mis on minu hinnang olukorrale, loodan, et see aitab kaasa, et sellised juhtumid enam ei kordu," sõnas president. 

19:26

Kaljulaid: Seekord jäi õigusriik püsima, aga edaspidigi peame kõiki neid küsimusi arutama. 

19:20

Kaljulaid: See oli ebaseaduslik katse viia ellu oma politiiline taha. See polnud retooriline eksimus. Loodan, et sellised juhtumid ei korda. Tahan rõhutada, et õigusriik peab vastu. 

19:19

Kaljulaid: polnud kaua aega kohtunud. Rääkisime paljudest teemadest, aga peamiselt, kuidas Mart Helme üritas Elmar Vaherit positsioonilt tagandada. Minu seisukoht on see, et kes on minister, peab järgima seadusi. Kui ta seda ei tea, läheb minister õigusriigi vastu. Minu meelest oli see väga suur katse õigusriiki kraavi sõita. Ma ei pea olema minister see inimene, kes läheb õigusriigi vastu. Minu hinnang on väga selge - see oli üritus juhtida meie õigusriik kraavi. Minu hinnangul ei pea see inimene olema minister. Minul pole siin riigis seda rolli otsustada, kui kaua peaks valitsus kestma. Õigusriik on tugev, et seista sellistele rünnakutele vastu. Aga panna pea liiva alla ja väita, et see ei olnud rünne selle vastu, mida oleme kaua töötanud või et see polnud rünne meie ametnike vastu.... Küsimus on selles, kas ametnikel on õigus väljendada oma arvamust ja seisukohta või on neil kohustus hoida lõuad.

19:15

Ratas astus autosse ja sõitis minema. Kohe tuleb ajakirjanike ette Kersti Kaljulaid

19:12

Ratas loetleb järjest üle töövõite vastusena Reformi süüdistusele, et valitsus ei ole midagi teinud. Ratas jätab otse vastamata ka küsimusele, kas Mart Helme peaks vabandama Vaheri ees. "Ühiskonnas pole kunagi vabandamist liiga vähe." 

19:11

Ratas Reformierakonna katsest teda umbusaldada: "Tore, et Reformierakond on tulnud välja esimese poliitilise sammuga sel suvel." 

19:10

"Valin töörahu. Minule pole jõudnud ühtegi infot nagu Elmar Vaher ei sobi PPA direktori kohale." 

19:09

Ratas kinnitab, et seisab õigusriigi eest. 

19:08

Ratas jätab vastamata küsimusele, milles täpselt avaldas Kaljulaid muret Mart Helme üle. Peaminister kinnitab ka, et president ei teinud talle peapesu. 

19:07

Ratas: Rääkisime väga paljudest teemadest - kliimast, julgeolekust, energeetikast. Rääkisime ka PPA juhi tagandamisest. Ta tundis muret selle üle nagu ka mina.

19:06

Peaminister Jüri Ratas tuli välja

18:31

Jüri Ratas jõudis täpselt kell 18 presidendi juurde! Peatselt peaksid riigijuhid meediale kommentaare jagama