President Moon Jae-in lubas, et peagi saab kahest Koreast taas üks riik.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 19. august 2019 16:55
Lõuna-Korea president pidas möödunud neljapäeval kõne, millega ärritas oma põhjanaabrit, kui lubas, et juba 2045. aastal eksisteerivad kaks Koread taas ühe riigina. Omapärase võrdlusena sõnas Põhja-Korea selle peale, et isegi keedetud lehmapea naeraks selle üle.

President Moon Jae-in pidas kõne Korea Jaapani ikke alt vabanemise aastapäeva puhul. President Moon rääkis Põhja-Korea tuumaneutraalseks muutmise vajadusest ning lisas lubadusena, et 2045. aastaks on kaks Koread jälle üheks riigiks ühendatud. „Meid ootab uus Korea poolsaar, selline, mis toob rahu ja külluse nii endale, Ida-Aasia piirkonnale kui kogu maailmale,“ rääkis Moon.

Põhja-Korea reageeris kõnele suure solvumisega ning väljendas pahameelt Lõuna-Koreas toimuvate sõjaväeõppuste üle. Alles hiljuti saatis Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un USA president Donald Trumpile õppuste teemal kaebekirja, vahendab BBC.

„Ta on tõeliselt häbitu mees,“ kirjeldab Põhja-Korea võimude avaldus president Mooni. „Tema remargid [Korea poolsaare taasühinemise kohta] on nii jaburad, et ajaksid isegi keedetud lehmapea naerma.“ Avalduse luges riigitelevisooni eetris ette üks valitsuse ametnik.

Tõsisem kui Põhja-Korea teles ette skandeeritud tekst on aga see, et Põhja-Korea keeldub ka edasistest rahuläbirääkimistest. Reedel lennutas Pyongyang riigi idakaldalt merre kaks raketti. See on juba kuues raketikatsetus viimase kuu jooksul.