Maailm

KIITUS UNGARILE: Merkel tähistas koos Orbaniga 30 aasta möödumist raudse eesriide langemisest (7)

Toimetas Aadu Hiietamm, 19. august 2019, 16:40
Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli ja Ungari peaministri Viktor Orbani sõbralik käepigistus Sopronis. Foto: AFP/Scanpix
Saksamaa liidukantsler Angela Merkel käis täna Ungaris, kus tähistas Sopronis koos Ungari peaministri Viktor Orbaniga 30 aasta möödumist Pan-Euroopa piknikust, mis pani aluse raudse eesriide langemisele.

Ametlikult pidi Sopronis 30 aastat tagasi toimuma riigipiire ületav rahupidu. Ungaris viibinud idasakslased kasutasid aga piirivärava avamist ära ja läksid üle piiri Austriasse. Piirivärav jäi avatuks ligi kolmeks tunniks ning Austriasse jõudis selle aja jooksul minna ligi 650 idasakslast, kes toimetati sealt kiiresti edasi Lääne-Saksamaale. Vähem kui kolm kuud hiljem - 9. novembril 1989  - langes ka Berliini müür, mis oli raudse eesriide sümbol. 

Angela Merkel saabus Sopronisse helikopteriga. Teda oli tervitamas Ungari välisminister Peter Szijjarto. Foto: AP/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel osales tänasel tähtpäeval Sopronis koos Ungari peaministri Viktor Orbaniga oikumeenilisel jumalateenistusel. Järgnes valitsusjuhtide töölõuna Soproni raekojas ning ühine pressikonverents. 

Merkel kiitis oma esinemises Ungari tarkust piir avada. Ta rõhutas, et tegemist oli olulise sammuga, mis aitas kaasa Berliini müüri langemisele ja Saksamaa taasühinemisele. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee