Maailm

HÜVASTI, OKJÖKULL! Islandil mälestati kliimamuutuse vastu võitluse kaotanud liustikku 

Toimetas Aare Kartau, 19. august 2019, 12:33
Islandlased kogunesid 18. augustil Okjökulli mälestama.Foto: EPA/Scanpix
Islandil kogunesid inimesed, et mälestada 2014. aastal võitluses kliimamuutusega „surnuks tunnistatud“ Okjökulli liustikku. Kunagise liustiku asukohta asetati ametlikul ärasaatmisel mälestustahvel, vahendab BBC.

Mõttele hääbunud liustiku auks mälestusmärk luua, tulid Rice'i ülikooli antropoloogid Cymene Howe ja Dominic Boyer, kui nad Islandis uurimistööd tegid. Kohalikest ajalehtedest leidsid teadlased liustiku sulamise kohta vaid mõne tekstirea. Boyer ja Howe hakkasid kohalikelt islandlastelt selle kohta uurima, soovides teada saada, kas ühe liustiku hukk tõesti inimesi mõjutab. Nad avastasid, et vastus on jah. „See väike liustik väikese mäe otsas kaugel eraldatud riigis on midagi, mis osutab kogu maailma mõjutavale palju suuremale loole,“ vahendab The Washington Post Dominic Boyeri sõnu. Teadlased otsustasid mäele asetada mälestustahvli, et Okjökulli ehk Ok liustikku meenutada ning inimkonda kliimamuutuste eest hoiatada.

Pühapäeval toimusidki Okjökulli matused. Vulkaani tipus, kus vanasti asus liustik, on tänaseks päevaks alles vaid üksikud jääga kaetud laigud. Liustik elas hinnanguliselt umbes 700 aastat, enne kui kliimamuutus selle tappis. Mälestustseremooniast võtsid osa nii Islandi peaminister Katrin Jakobsdottir kui ka keskkonnaminister Gudmundur Ingi Gudbrandsson. Leinajad kõndisid Islandi pealinnast Reykjavikist kirdes asuva vulkaani tippu ning asetasid sinna pronksist mälestustahvli, mis algas sõnadega „Ok on esimene Islandi liustik, mis kaotas oma liustiku staatuse“. Hoiatusena oli tahvlil kirjas, et järgmise 200 aastaga ähvardab Islandi kõiki suuremaid liustikke sama saatus.

Pronksist mälestustahvel hoiatab kliimamuutuse tagajärgede eest.Foto: EPA/Scanpix

Okjökulli 2014. aastal surnuks kuulutanud Islandi glatsioloogi ehk liustikuteadlase Oddur Sigurdssoni sõnul märkis ta 2000. aastal saareriigis üles üle 300 liustiku, ent 17 aastat hiljem oli 56 väiksematest liustikest aga kadunud. Okjökull oli neist märkimisväärseim.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee