Maailm

Vene meedia: arstidele ei räägitud radiatsiooniohust (31)

Tõnis Erilaid, 19. august 2019 09:03
Arhangelski oblastihaiglasse toodi 8. augustil kella poole viie paiku õhtul läbipaistvasse plasti keeratult kolm rängalt vigastatud alasti meest. Arstidele öeldi, et lähedases sõjaväebaasis oli plahvatus, kuid ei mainitud sõnagagi, et plahvatuses eritus radioaktiivseid aineid, teatas ajalehele Moscow Times helistanud kirurg.

Tema sõnul on haigla personal ärevil ja vihane, et neid ohust teavitamata jäeti. Alles hiljem selgus ju, et plahvatuse ajal tõusis radiatsioonitase vähemat paarkümmend korda normaalsest kõrgemale.

Samal teemal

Ajalehele helistanud kirurg ise nende patsientidega kokku ei puutunud, kuid tema sõnu kinnitasid neli arsti, kellega Moscow Times ühendust võttis. Portaalile Severnõje Novosti kinnitas anonüümsust palunud arst, et opereerijatele toodi tinapõlled juba lõikuse ajal, selgelt liiga hilja, et neid radiatsiooni eest kaitsta. Hiljem saadeti 30 arsti – kõik need, kes vigastatutega kokku puutusid – Moskvasse, kus võeti analüüsid selgitamaks, kas nad on saanud kahjustada radioaktiivse kiirguse tõttu. Kõigile öeldi, et pole midagi hullu ja nad on terved, kuid üks arst rääkis kaaslastele, et temal avastati lihastes radioaktiivse tseesiumi jälgi. Arst ise keeldus ajakirjanikega rääkimast.

Nii või teisiti, Vene meedia kinnitusel ei usu haiglas keegi, et neile räägiti kogu tõde juhtunu kohta.  

Sotsiaalmeedia andmeil said arstid juhtunust teada alles koosolekul 12. augustil. Seal küsiti, miks toodi vigastatud üleüldse tsiviilhaiglasse, kui neid tulnuks ravida mõnes armeehospidalis. Väidetavalt suri neist kolmest kaks teel lennuväljale, kui vigastatuid taheti transportida Moskvasse. Sellest ei ole aga enam jälgegi, sest FSB agendid olevat hävitanud haiglas kõik nende patsientidega seotud dokumendid ja nõudsid ka arstidelt vaikimisallkirja.

Nädalalõpul avastati Norra põhjarannikul õhust radioaktiivse joodi jälgi tasemel, mis ei ohusta inimesi. Sealsete ekspertide kinnitusel ei saa radioaktiivsed heitmed olla seotud Severodvinski lähedal raketi katsetamise ajal toimunud plahvatusega, pigem võib olla tegu mõne ravimitootja seadmetes tekkinud lekkega.

Ühendriikide ajakirjandus on kindel, et vähemalt viie inimese elu nõudnud plahvatus tekkis tuumamootoriga raketi 9M370 Burevestnik (NATO klassifikatsiooni järgi SSC-X-Skyfall) katsetusel. Rakett võib küll olla piiramatu lennuvõimega, kuid on ülimalt ohtlik. Lennu ajal külvab ta pidevalt ümbrusesse radioaktiivset saastet. „Raketti võib ehk kasutada ainult täieliku tuumasõja ajal, kui kaotada ei ole enam midagi,“ räägivad eksperdid. Ühendriigid arendasid sellist projekti läinud sajandi 60. aastatel, kuid loobusid pärast seda, kui selgus tuumamootori ohtlikkus.

Samal teemal

16.07.2019
RAKETIÕNNETUSE TAGAJÄRG? Norras tuvastati õhus väikeses koguses radioaktiivseid osakesi
11.07.2019
SALADUSLIK PLAHVATUS ÄRATAS PAANIKA: apteegid osteti jooditablettidest tühjaks
10.07.2019
ÕNNETUS ÕNNETUSE OTSA: Vene mereväepolügoonil hukkus seitse inimest