Maailm

Viimane piisk karikas: Lampedusa pagulaskriis purustab Itaalia valitsuse  (100)

Tõnis Erilaid, 19. august 2019 07:43
NOORED PÄÄSESID RANDA: Kohalikud elanikud jälgivad, kuidas rannavalvealus pagulasi Lampedusale tõi.Foto: AFP/Scanpix
Itaalia siseminister Matteo Salvini lubas lõpuks Lampedusa saarele Eritreast, Sudaanist, Nigeeriast, Tšaadist, Gambiast, Malist ja Egiptusest pärit 27 alaealist pagulast Hispaania päästelaevalt Open Arms, mis on üle kahe nädala Vahemerel loksudes otsinud sadamat, kuhu viia Liibüa rannikult päästetud 134 inimest. Eile teatas Hispaania valitsus, et ülejäänud pagulased võib Open Arms tuua Algecirase sadamasse.

Salvini kinnitusel talitas ta ilma vanemateta reisinud noori pagulasi laupäeva pärastlõunal maale lubades oma arvamuse vastu. Ta juhtis tähelepanu sellele, et nende kahe nädalaga jõudnuks Open Arms pagulased Hispaaniasse viia, nagu ka eile lõpuks otsustati.

„Kui pagulaste päästmisega tegelev mittetulundusühing oleks tõepoolest hoolinud inimestest ja nende kannatustest, siis oleks laev juba ammu mõnes Hispaania sadamas. Praegu aga käib poliitiline, mitte humanitaarne kemplemine,“ kurjustab Salvini. Peaminister Giuseppe Conte süüdistas kohe siseministrit ebalojaalsuses.

Ujumismatka kaugusel Lampedusast ankrus seisnud Open Armsi pardale jäi oma saatust ja pikka sõitu Hispaaniasse ootama veel 105 täiskasvanut ja kaks last. Varem on teatatud, et pagulased jagavad omavahel Prantsusmaa, Saksamaa, Rumeenia, Portugal, Hispaania ja Luksemburg. Salvini väitel pole aga ükski nendest riikidest pagulaste vastuvõtuks midagi teinud.

Laev tõi pahandusteta 57 pagulast

Eile kirjutas Itaalia ajaleht La Repubblica, et ööl vastu pühapäeva randus sama kai ääres, kuhu noored viidi, tundmatut päritolu pargas ja lubas maale 57 põgenikku. Keegi seda ei takistanud. Vahemerel ootab luba Itaalias randuda ka päästelaev Ocean Viking, mille pardal on rohkem kui 350 pagulast.

NAGU SILGUD PÜTIS: Pagulased olid tillukesel päästelaeval Open Arms tihedalt kokku surutud, näiteks oli neil kamba peale kasutada vaid kaks tualettruumi.Foto: AFP/Scanpix 

Salvini on sattunud surve alla pärast seda, kui Open Armsi pardal käisid Sitsiilia Agrigento provintsi prokuratuuri esindajad, et oma silmaga veenduda seal valitseva olukorra ebainimlikkuses. Nende kinnitusel puhkeb laeval alatasa lööminguid, puudu on hädavajalikest ravimitest ja toidust, kuigi juba varem toodi laevalt ära raskemalt haiged pagulased. Laeva kapten Marc Reig kinnitas, et laeval olevad pagulased on murtud hingega.

Kohe pärast laevalkäiku andis Agrigento prokurör kriminaalpolitseile ülesande otsida läbi Itaalia rannavalve peakorter selgitamaks, kes jagab Lazio ringkonna administratiivkohtu otsust eirates ja oma võimupiire ületades käske inimesi laeval pantvangis hoida. Itaalia riigi kaebas kohtusse Hispaania mittetulundusühing Proactiva Open Arms, kellele päästelaev kuulub. „Pagulasi lahutab turvalisest sadamast vaid võimukandjate hoolimatus ja viitsimatus,“ kinnitas mittetulundusühingu esindaja.

Reedel kirjutas rannavalve Salvinile ja juhtis tema tähelepanu sellele, et mingeid takistusi pagulaste maaletoomiseks nemad ei tee.

Isegi ministrid on omavahel tülis

Salvini vaidlustas Lazio kohtu otsuse ja koostas täiendatud käskkirja, mis keelab pagulasi vedavatel laevadel Itaalias randuda. Käskkirja elluviimise keelustas aga kaitseminister Elisabetta Trenta ja kuuldavasti veel vähemalt üks minister, mis näitab praegu arenevaid sügavaid vastuolusid Itaalia valitsuses.

Täna peaks apellatsioonikohus otsustama, kas Lazio administratiivkohtu otsus jääb jõusse ja homme peaks Itaalia senat otsustama, kas valitsus kaotas usalduse ja peab laiali minema. See tähendaks ilmselt ka uute valimiste väljakuulutamist, mis on Salvini ja tema erakonna eesmärk. Kuid tegelikult võib kõik lõppeda sellega, et praegu koos Salvini parteiga valitsuses olev ja rohkem parlamendikohti omav Viie Tähe Liikumine võib valitsuse moodustada koos endise peaministri Matteo Renzi vasaktsentristliku demokraatliku parteiga, kellega koostööst on varem küll hoidutud, kuid võimulejäämise nimel on kõik võimalik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee