Eesti uudised

Täiendatud! Algselt ilmunud kell 14.45.

FOTOD JA VIDEO | Kaja Kallas umbusaldamisest: meil ei ole suurt illusiooni, et see läbi läheb (583)

Hindrek Pärg, toimetas Katrin Rohtla, 18. august 2019, 15:12
Foto: Tiina Kõrtsini
Laupäeval toimusid Reformierakonna suvepäevad. Enne avapauku pidas partei juhatus erakorralise koosoleku. Ees on ootamas põnevad ajad, sest opositsioonis oleval erakond otsustas peaminister Jüri Ratasele umbusaldust avaldada. Samas tunnistab Kallas, et erilisi illusioone nad sellega seoses ei loo.

Kaja Kallas rääkis Õhtulehele, et Reformierakonna juhatus arutas riigis tekkinud poliitilist olukorda, misjärel otsustati kokku kutsuda riigikogu erakorraline istung, et avaldada umbusaldust peaminister Jüri Ratasele: "Eestil ei ole toimivat valitsust ja selle eest vastutab peaminister. Kui valitsuse ministrid korduvalt ületavad oma võimupiire, ei pea õigusriigi põhimõttteid mitte millekski, eiravad reegleid ja seaduseid... Siis peaminister ütleb, et see kõik on normaalne, see kõik on okei, siis ta ilmselgelt ei saa aru oma positsiooni kaalukusest. Ta ilmselgelt ei mõista, mis Eestile ja riigi toimimisele oluline."

Seetõttu leiabki Reformierakond, et Jüri Ratas ei sobi enam oma ametikohale.

Reformierakonnal on vaja ka kuut inimest koalitsioonist, kes umbusaldamisega nõustuks.

"Meil ei ole suurt illusiooni, et see umbusaldamine läbi läheb," avaldab Kallas, kuid lisab, et erakond plaanib saadikutega rääkida.

Jüri Ratas on EKRE eest vabandanud avalikult juba 15 korda - kui arvestada juurde veel ka reedesed sõnavõtud, siis võib öelda, et kokku juba 16 korral.

Kaja Kallase sõnul on Jüri Ratase vabandamised üle igasuguste normide. Lisaks avalikult loetud vabandustele lisanduvad Kallase sõnul veel need korrad, mil vabandus olnuks vajalik, kuid jäi tulemata.

"Jüri Ratase karikas võib olla põhjatu, aga ühiskonna karikas ei ole. Ühiskonna karikas on ammu täis nendest jamadest."

"Minu jaoks ei ole usalduskriis sisejuleolekus kuidagi lõppenud sellega, et eile ministrid ütlesid, et kõik on hästi. Siseminister ei ole võtnud tagasi oma süüdistusi Politsei ja Piirivalveameti direktori suunal. Kõiki neid asju, mis on välja loobitud, ta ei ole tagasi võtnud, ta ei ole vabandanud. Igasuguse juhtimisloogika kohaselt ei saa mõlemad inimesed jätkata. Nad on sisuliselt teineteisega välistanud selle koostöö," usub Kallas, et Elmar Vaher peagi oma töökoha kaotab. Reformierakond aga sellise lahendusega ei nõustu.

"Ajalugu on näidanud, et Jüri Ratas annab igas asjas EKRE-le alla. Ma arvan, et Helmed võidavad selle võitluse."

"Reformierakond pole hääbumas. Peame valmistuma tugevaks opositsioonitööks, mis pole ainult valitsuse kritiseerimiseks. See on ka oma ideede pakkumine. Ei tea ühtegi teist erakonda, kes tegeleks Eesti tulevikuga. Meie roll on tulla välja uute algatustega.

Meie suur roll on kaitsta õigusriiki, kaitsta ametnikke, kes on pühendusega teinud aastaid oma tööd, aga on nüüd rünnaku all. Kui valitsus tahab lammutada, peab Reformierakond selgelt vastu seisma," rääkis Kaja Kallas oma kõnes erakonna suvepäevadel.

Jüri Ratas hakkas töövõite loetlema

Peaminister jõudis Keskerakonna suvepäevade vahel teha postituse Facebooki, milles tödes, et lõppev nädal oli valitsusele väga töine, aga arusaadavalt jagus palju tähelepäanu PPA peadirektori tagandamise katsele. "Mul on hea meel, et asjaomased ministrid on oma kooskõlastamata käitumise eest vabandanud ning keskenduvad töörahu taastamisel," kirjutas Ratas. 

Mainimata ei jäänud ka suurima opositsioonipartei tänane otsus. "Reformierakond teatas täna, et algatab erakorralise Riigikogu istungi kokkukutsumise, et avaldada valitsusele umbusaldust, sest koalitsioon ei tegele nende hinnangul sisulise tööga," kirjutas Ratas, mille järel hakkas üles loetlema viimaseid töövõite. 

"Samas tegime me just selle nädala valitsuse istungil ja kabinetis mitmed suure mõjuga ja märgilised otsuseid. Näiteks leppisime kokku olulised investeeringud, et parandada Rahvusraamatukogu ja Rahvusarhiivi töötingimusi ning alustada Eesti Rahvusringhäälingule uue maja ehitamisega. Samuti tegime otsuse panustada PPA piirkondlike hoonete kaasajastamisse ning Päästeameti komandode renoveerimisse. Lisaks suunasime vahendeid riigimajade rajamisse meie maakonnakeskustes, et tuua kohalikele elanikele pakutavad teenused mugavalt ühe katuse alla," kirjutas ta. 

Tervet postitust saab lugeda allpool: 

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee