Eesti uudised

GRAAFIK | Kui paljud purjus juhid saadetakse sarnaselt Hannes Rummile koolitusele? (53)

Hindrek Pärg | Graafik: Margus Järv, 16. august 2019 17:28
Hannes RummFoto: Teet Malsroos
Europarlamendi saadik Jaak Madison (EKRE) kahtlustas PPA peadirektor Elmar Vaherit sotsiaaldemokraat Hannes Rummi joobes juhtimise kinnimätsimises. Justiitsministeeriumi statistika aga näitab, et oportuniteet on üha levinum meede ning Madisoni süüdistus ei päde. 

Politsei tabas Hannes Rummi mullu novembris tugevas joobes autoroolist. Toonase välisministri nõuniku vastu alustati ka kriminaalmenetlus, ent kuna tal polnud varasemast ühtegi liiklusrikkumist, lõpetati menetlus oportuniteediga, mille järgi pidi Rumm poole aasta jooksul läbima rehabilitatsioonikoolituse "Korralik juht". Sellise karistuse korral ei kajastu inimese nimi karistusregistris ega see ilmne ka kohtulahendites. 

Samal teemal

Siinkohal nägi aga Jaak Madison politsei poolset kinnimätsimist ning juhtumi varjamist: "Võib-olla olen ma kellegi jaoks liiga vandenõuteoreetik, kuid minu jaoks lehkab selline asi ikka vängelt, kui endine Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht pääseb väga raske teo eest programmikoolituse ja puhta registriga. Erinevalt valdavast enamusest sarnastest juhtidest, kel paraku pole sellist positsiooni või erakonda," kirjutas Jaak Madison eile õhtul sotsiaalmeedias. Ekspressi artikli kohaselt olevat see ka põhjus, miks üritati PPA direktorit kukutada. 

Elmar Vaher kinnitas aga, et ta oli Rummi intsidendi ajal välislähetuses ning teda sellest ei informeeritud. 

Mida näitab aga riiklik statistika? Õhtuleht küsis aga justiitsministeeriumist ametlikke numbreid, kui paljud juhtumid lõpetatakse sarnaselt Hannes Rummile lihtsalt oportuniteediga.

Statistikast ilmneb, et alates 2016. aastast on märkimisväärselt suurenenud kriminaalmenetluse seadustik paragrahv 202 järgi lõppenud menetluste arv, kuid samas on langenud süüdi mõistetu arv (vaata allpool olevat graafikut)

Teisisõnu - sarnaselt Hannes Rummile sai mullu oportuniteedi veel 533 inimest.

2016 - 2018 aastast on kriminaalmenetlus huvi puudumise või väikese süü tõttu lõppenud kokku 602 korda. Samas on aastatega vähenenud süüdi mõistetud inimeste osakaal.

"2018. aastal hakati varem kriminaalses joobes juhtimise eest karistamata isikutele laialdaselt pakkuma võimalust menetlus lõpetada kriminaalmenetluse seadustiku § 202 alusel, kui isik nõustub minema alkoholiprogrammi," nentis Tuulik. Sama kinnitas ka prokuratuur, kelle sõnutsi on alkoholiprogrammid levinud praktika. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee