Eesti uudised

ÕL VIDEO | Elmar Vaher: loodan, et Mart Helme alustab Jaak Madisoni osas menetlust (324)

Asso Ladva, Viljar Voog | Video: Robin Roots, 16. august 2019 13:47
Elmar Vaher neljapäevasel pressikonverentsilFoto: Robin Roots
Neljapäeval üritasid Mart ja Martin Helme politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaherit ametist kangutada. Reedel on mees jätkuvalt ametis ja kohtub kolleegidega Ida-Virumaal. Vaher astus Jõhvis ka ajakirjanduse ette.

Samal teemal

Vaher kritiseeris läbi lillede Mart Helmet, et too suhtleb temaga läbi meedia. "Minu eesmärk ei ole kellelegi meeldida. Mina teen oma tööd nagu ma 1994. aastal politseivandes ütlesin, et teenida Eesti rahvast. Nii olen seda teinud ja jätkan ka edasi," nentis PPA juht. "Siiamaani oleme saanud ministritega kokku leppida, mis on Eesti rahva teenimine, praegu ootab see ilmselt alles ees."

Sel nädalal lahvatanud skandaal Vaheri töörütmi seganud pole. "Mina töötan nagu olen töötanud, väärikalt ja ausalt. Peadirektori nimetab ametisse vabariigi valitsus ja valitsus ta ka vabastab. Kui mul on vabariigi valitsuse usaldus, peaministri usaldus, siis ma teen oma tööd täiel rinnal," hindas täna Ida-Virumaal - kus töötavat väga toredad inimesed - viibinud politseiametnik.

Vaheri käest küsiti, kas ta on lahvatanud skandaali valguses mõelnud ka ise tagasi astumisele. "Ma olen inimene ja kui minu, Elmar Vaheri, olek peadirekorina saab olema takistus PPA arengus, või valitsus mind ametist vabastab, siis ma muidugi ei jätka," kõlas politseijuhi vastus.

Vaher lükkas kategooriliselt tagasi väited nagu oleks tema kuidagi olnud seotud Hannes Rummi joobes juhtimise kaasusega, mis sai lõpu oportuniteediga. Vaheri sõnul kuulis ta mullu novembris juhtunust alles sel nädalal. Tema lühikokkuvõte sellest oli: "Tegemist oli alkoholijoobes auto juhtimisega. Politsei pidas ta kinni, inimene kainenes arestimajas, algas kriminaalmenetlus ja prokurör otsustas kasutada projekti KOJU, mis on tavaline nendel juhtudel, kui inimene on varem karistamata, tal on sissetulek ja pere toetus. Täiesti tavaline uurimine politsei poolt."

Samuti ei nõustunud PPA peadirektor väitega, nagu ta töötaks vastu koalitsioonileppele. "PPA ei saa teha midagi muud, kui töötada selle ambitsioonikusega, mida on vabariigi valitsus meile andud," sõnas Vaher.

Mart ja Martin Helme on süüdistanud Vaherit faktide väänamises ja oma alluvate inimkilbina kasutamises, kui politseijuht rääkis avalikult, et inimesi tuleb ilmselt hakata koondama. Vaheri sõnul on kõik aga korrektne: "Kõik sõnumid, mida mina peadirektorina ütlesin asutuse siseveebis ja hiljem meediale, on kooskõlastatud siseministeeriumiga. Kärpeülesande andis siseministeerium 27. mail, kus on selgelt öeldud, et tuleb üle vaadata tööjõu- ja majanduskulud. Juuni keskel täpsustati summat ja saime teada ka sisu, et kärbe peab olema realiseeritav moel, et raha ei ole PPA eelarves 1. jaanuaril 2020.

Sellisel moel töötasin mina, töötas päästeameti peadirektor, kaitsepolitsei peadirektor ja häirekskuse peadirektor ja vastavad ettepanekud oleme me siseministeeriumile edastanud."

Politseiametnik lootis, et õiguskantsler annab hinnangu neljapäevasel skandaalile, kus Mart Helme ja tema poeg Martin Helme teda ametist lahkuma proovisid saada. Ka teema, mis puudutab tema enda asutust - kuidas abipolitseinik ja europarlamendi liige Jaak Madison on Rummi juhtumist nõnda hästi teadlik - põrgatas Vaher edasi. "Ma loodan, et siseminister alustab menetlust, et saada teada, kuidas erakonna liige andmetele ligi pääseb või siis ei pääse. Jaak Madison on abipolitseinik, kes pääseb ligi politsei- ja piirivalveameti siseveebile ja vastavalt seadusele on tal ka ligipääs osaldele andmetele, millega politsei töötab. See tuleneb abipolitseiniku seadusest."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee