Poliitika

VAIBALEKUTSUMINE: avaliku surve tõttu kohtuvad Ratas ja Helme ilmselt plaanitust varem (75)

Viljar Voog, 16. august 2019 13:31
Mart Helme ja Jüri RatasFoto: Robin Roots
Siseministeerium andis reedel teada, et enne minister Mart Helme ja valitsusjuht Jüri Ratase kohtumist järgmisel kolmapäeval politsei- ja piirvalveameti juhti Elmar Vaheri suhtes mingit menetlust ei toimu. Kolmapäevase daatumi, mil Helme puhkuselt naaseb, käis EKRE juhiga kohtumiseks välja ka Ratas, kuid nüüd võidakse plaane muuta, sest avalikkus nõuab peaministrilt tugevamat reaktsiooni.

Siseminister Mart Helme ja tema rahandusministrist poeg Martin Helme üritasid eile Vaherit ametist vabastada – väidetavalt usalduse kaotamise tõttu. Peaminister pidi koalitsioonipartneritele jõuliselt meelde tuletama, et PPA direktori küsimuses teeb otsuseid üksnes valitsus, mitte siseminister või tema ajutine kohusetäitja ning Helmed ületasid oma pädevuspiire. Mart Helme kutsuti toimunu pärast ka vaibale. „Esimesel tööpäeval pärast [tema] puhkust, see on siis järgmise nädala kolmapäeval,“ pani Ratas neljapäeval „Aktuaalses kaameras“ kohtumise aja paika.

Samal teemal

Miks nii hilja, peaaegu nädal pärast skandaali puhkemist? „Seal olid kaks põhjust: esiteks [Helme] puhkus ja teiseks said eile ju piirid juba maha pandud, ega hüppelisi arenguid situatsioonis ei toimu,“ selgitas peaministri büroo juhataja Johannes Merilai Õhtulehele. „Plaan oli, et kõik analüüsivad, mõtlevad järele ja pikem omavaheline reflektsioon tuleb, kui Helme on puhkuselt tagasi. Aga mulle tundub, et kuna ootus on nii suur, siis pole välistatud, et kohtumine juhtub ka kiiremini, näiteks juba järgmise nädala alguses.“

Helme, kes läks ametlikult puhkusele nädal tagasi, on jõudnud puhkamise sekka ka Toompeale põigata – esmaspäeval toimus Stenbocki majas koalitsiooni nõupidamine, kus ka EKRE juht osales. Merilai kinnitab, et küsimus ei olnud kunagi selles, nagu poleks Helme saanud varem Ratasega kohtuda. „Lihtsalt ei tundunud selleks suuremat vajadust, kuna nad eile ka suhtlesid omavahel mitu korda. Plaan oli, et järeldused tulevad natukene hiljem – ühtegi suppi ei sööda nii kuumalt, kui seda keedetakse. Aga tundub, et avalikkuse ootuse tõttu võib kohtumine ettepoole nihkuda.“

Kui Helmede puhul on Ratas manitseja rollis, siis peaminister on skandaali tõttu isegi vaibale kutsutud – seda siis president Kersti Kaljulaidi poolt, kes avaldas Vaherile tugevat toetust. Seegi kohtumine peaks toimuma uue nädala algul. „Lõplikku kokkulepet pole. Otsitakse ühist aega,“ nentis Merilai.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee