Poliitika

Indrek Saar: kui peaministris ei ole piisavalt riigimehelikkust Helmete tagandamiseks, siis algatame umbusaldamise (147)

Johanna-Kadri Kuusk, 16. august 2019 11:21
Sotsiaaldemokraatide esimees Indrek SaarFoto: Aldo Luud
Sotsiaaldemokraadid ootavad peaminister Jüri Rataselt rahandusminister Martin Helme ja siseminister Mart Helme viivitamatut ametist vabastamist. Kui peaminister seda ei tee, siis plaanivad sotsid algatada Helmete umbusaldamise.

“Neljapäev, 15. august oli viimaste kümnendite Eesti poliitika üks kõige mustemaid päevi. Me olime tunnistajateks sündmustele, mis seadsid ohtu õigusriigi toimimise ja demokraatliku riigikorralduse. Eesti inimesed ei ole sellist valitsust ja eriti ministreid Martin ja Mart Helmet ära teeninud. Vähim, mida valitsusjuht Jüri Ratas praegu teha saab, on minna presidendi juurde Helmete ametist vabastamise avaldusega,” teatas sotside esimees Indrek Saar erakonna veebilehel.

Samal teemal

Saare sõnul korrutab peaminister nädalast nädalasse, et Eesti on õigusriik ja jääb selleks. „Nüüd peab peaminister näitama, kuidas ta lahendab olukorra, kus tema juhitava valitsuse rahandus- ja siseminister vilistavad õigusriigi põhimõtetele. Karika viimaseks piisaks oli oma volitusi ületades, dokumente fabritseerides ja valitsust ignoreerides kõrge riigiametniku survestamine, et ta ametist tagasi astuks,“ rääkis Saar.

„Nõustume PPA ametiühingu poolt öelduga, et ministrite selline käitumine on omane totalitaarsetele riikidele. Sotsiaaldemokraadid ei näe võimalust Martin ja Mart Helme jätkamiseks valitsuses. Iga päevaga, mil Helmed kuuluvad valitsusse, kaugeneb Eesti õigusriigist.“

Kui peaministris ei jagu piisavat riigimehelikkust, siis algatavad sotsiaaldemokraadid Helmete umbusaldamise protsessi. “Anname Ratasele aega 21. augustini. Seejärel algatab sotsiaaldemokraatide fraktsioon umbusaldusavalduste sisse andmiseks riigikogu liikmete allkirjade kogumise. Eesti väärib normaalset valitsust. Me ei tohi olla Euroopa häbiplekk,“ lausus Saar.

Kui suur on lootus, et umbusaldus läbi läheb?

Meenutagem Reformierakonna katset siseminister Mart Helmele umbusaldust avaldada. Selge on see, et ainult reformierakondlaste ja sotside saadikute häältest ei piisa, vaid on tarvis ka koalitsioonisaadikute hääli.

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Rannar Vassiljevi sõnul on nad optimistlikud. „Tegelikult Mart Helme umbusaldamisel olid nii sotsiaaldemokraadid kui reformierakondlased. Mul on tunne, et see suvi on sinna karikasse neid viimaseid piisku väga palju juurde tilgutanud ja usun, et nii mõnegi koalitsioonierakonna saadiku jaoks on see viimane piir ületatud. Neid, kes võiksid meie umbusaldamisega kaasa tulla, on suvega juurde tulnud. Me oleme optimistid, me loodame kõigi koalitsioonisaadikute peale, kelle jaoks on praegu valitsuses toimuv ebanormaalne. See ei ole enam ainult sisepoliitiline küsimus, enam ei ole see ka meie maine küsimus, nüüd on asi liikunud edasi väga reaalsete tegudeni, kus seatakse õigusriiki kahtluse alla,“ selgitas Vassiljev.

„Tahaks lihtsalt kõigile hingele panna, et küsimus ei ole enam selles, kellele kuulub mingi ministri koht või peaministri koht. Küsimus on terves Eesti riigis ja selles, kuidas me seda riiki tulevikus näeme. Täna on selged otsustuskohad, kuidas me tahame edasi liikuda,“ ütles ta lõpetuseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee