Eesti uudised

Kaja Kallas: „Kui Vaher läheb kohalt, on selge: Ratas seda valitsust ei juhi.“ (258)

Juhan Mellik, 16. august 2019, 10:31
Kaja Kallas ei häbene välja ütelda: Eestis on tegemist valitsuskriisiga. Foto: Martin Ahven
„Sellises olukorras ei jää peaministril muud üle, kui ministrid ametist vabastada,“ annab valitsuses lahvatanud kriisile oma hinnangu Reformierakonna esimees Kaja Kallas. „Või siis ise koos valitsusega tagasi astuda.“

Kallas nimetab ennekuulmatuks olukorda, kus rahandusminister Martin Helme üritab siseminister Mart Helme haldusalas vabastada töölt politsei- ja piirivalveameti juhti Elmar Vaherit. „Nii et peaminister sellest mitte midagi ei tea, see on ju täiesti harukordne olukord,“ lausub Kallas.

Samal teemal

„Mis veelgi imelikum minu meelest – eilses „Aktuaalses kaameras“ teatas peaminister, et kavatseb siseministriga suhelda siis, kui too puhkuselt naaseb,“ jätkab ta. Ometi on juba näha, kuidas siseminister meedias aktiivselt toimetab ja pealegi pole Kallase sõnul veel varem kuuldud, et valitsuse töö ei käiks ööpäevaringselt. „Et siis peaminister ei saaks siseministriga enne räägitud kui kolmapäeval... need otsused ja suhtlus peaksid ikka toimuma kohe.“ Kallas pakub, et see ongi ilmselt otsitud põhjus: lootuses võita aega, et kõik äkki maha rahuneks.

„Aga ma pole kuulnud ka, et oleks varem juhtunud, et üks minister hakkab teise ministri puhkuse ajal tema haldusalas niivõrd kaalukaid otsuseid tegema, kui ühe allasutuse juhi lahtikangutamine,“ lisab reformierakondlane. „Mulle tundub, et nii saab toimuda ainult põhjusel, et tegemist on isa ja pojaga, kes toimetavad omatahtsi.“

Valitsuskriis raputab Eestit aga kindlasti. „Kui Ratas ütleb, et toetab Elmar Vaherit. Ja Mart Helme on lausunud, et Vaher mingil juhul jätkata ei saa...“ mõtiskleb Kallas. „Peaks nüüd Ratas taganema ja Vaher oma töös ei jätka, siis on taas saanud Helmed endale võidu ning on selge, et Ratas seda valitsust ei juhi.“

Läheb aga vastupidi, kerkib üles probleem: kui toimetatakse niiviisi vastu peaministri tahtmist ja isegi ilma tema teadmiseta, peaks valitsusjuht ju ministrid vabastama. „Seda usaldust ei saa ju sellise käitumise juures olla,“ ütleb Kallas.

Ta tuletab meelde, et Martin Helmel polevat see sugugi esmakordne juhus. „Kui mõelda Euroopa stabiilsusmehhanismi peale, kus ta samuti läks valitsuse otsuste vastu, siis neid hoiatavaid märke on juba olnud.“

Ratas näidaku iseloomu

Kallas rõhutab, et peaministri enda enesekehtestamise huvides oleks ääretult oluline, et ta suudaks nüüd teha kindlaid ning konkreetseid samme ja otsuseid.

Mis puudutab Elmar Vaherit, siis on Kallas juhtumiga kursis peamiselt ajakirjanduse kaudu. Nende järgi oletab ta, et Vaherile pandi ülesandeks otsida oma alluvusest kärpekohti. Mida mees ka justkui tegi, mille peale talle lükati ette avaldus vabatahtlikult ametist lahkumiseks.

Kas vastavad tõele kuulujutud, nagu peaksid Reformierakond ja Keskerakond salamisi kõnelusi ühise koalitsiooni loomiseks? „Eks me suhtleme ju kõik omavahel. Aga kindlasti me ei hakka ajakirjanduse vahendusel pidama koalitsioonikõnelusi, seda tehakse väiksemas seltskonnas,“ ütleb Kallas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee