Eesti uudised

Jüri Ratas: ma ei arva, et siseminister peaks skandaali pärast puhkuse katkestama (175)

Toimetas Hindrek Pärg, Karin Sõmer, Johanna-Kadri Kuusk, 15. august 2019, 22:56
Foto: Tatjana Iljina
Peaminister Jüri Ratas kirjutas Facebookis, et tema ei näe põhjust politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri umbusaldamiseks. Päev hiljem avaldas Ratas lootust, et Vaherit ja siseministrit on võimalik lepitada vähemalt nii palju, et vajalik koostöö jätkuks.

Reede hommikul andis peaminister Kuku raadios intervjuu, kus märkis, et ta ei näe põhjust, miks peaks siseminister Mart Helme skandaali pärast puhuse katkestama. „Oleme rääkinud mitmetes kõnedes ja ma olen palunud kõik protsessid praeguseks peatada. Mitte midagi ei tehta enne kolmapäeva, kui minister puhkuselt naaseb. Olen palunud tal esimese asjana minu juurde tulla,“ rääkis Ratas.

Aga mis saab siis kui, siseministri ja politseijuhi vahel ei tekigi enam vajalikku usaldust. „Loomulikult on keeruline, kui minsitri ja suure ameti vahel ei ole koostööd. Selle olukorra peab lahendama peaminister ja ma olen valmis selleks. Usun, et professionaalsel tasemel on võimalik koostöö toimima panna,“ sõnas Ratas.

Skandaali keermeis peaminister: Martin Helme ületas oma volitusi

Samal teemal

Neljapäeva ehk skandaali lahvatamise õhtul "Aktuaalses kaameras" esinedes tõdes riigijuht, et siseministri asetäitjana ületas Martin Helme oma volitusi ning kutsus Mart Helme välja. 

"Mul on usaldus politsei- ja piirivalveameti vastu väga kõrge ja on jätkuvalt väga kõrge. Kindlasti on pandud tänase suure segadusega nende inimeste igapäevatöö löögi alla ja ma kuidagi ei kiida seda heaks. Ka mina kuulsin ise seda täna esmakordselt kuskil 14-14.30 ajal," kinnitas Ratas otse-eetris.

"Kindlasti siin on oma usalduse ja oma pädevuse piire rahandusminister, kes on siseministri ülesannetes, ületanud. Ma ütlesin seda talle ka kohe, et see on Vabariigi valitsuse otsus, me ei ole kordagi Vabariigi valitsuse tasandil arutanud tänase peadirektori ametiaja lõpetamist ennetähtaegselt. Vastupidi - ma usaldan Elmar Vaherit tema töös. Eelmine minu valitsus kinnitas ta 2018 järgnevaks perioodiks," sõnas Ratas. 

"Valitsuses täna toimunud see, et rahandusminister, kes on siseministri ülesannetes (Martin Helme - toim.) on oma volitusi ja pädevusi ületanud. See on keeruline olukord ja ma olen kutsunud siseminister Mart Helme esimesel päeval pärast puhkust enda juurde, et saada selgust tema mõtetes ja öelda välja oma mõtted," lisas peaminister.

Ratas ka tõdes, et valitsuses on olukord keeruline. "Loomulikult ei ole see hea, kui siseministri ja PPA peadirektori vahel ei ole usaldust. Aga see usaldus tuleb ka mingitel keerulistel hetkedel leida ja Eesti on õigusriik, ja Eesti jääb õigusriigiks," ütles ta. 

Ratas Facebookis: PPA juhi umbusaldamiseks peavad olema väga selged ja kaalukad põhjused, ent neid ei ole

Politsei- ja Piirivalveamet on eeskujulik organisatsioon, mis teeb oma igapäevast tööd, et me kõik saaksime elada turvalises ühiskonnas ja elukeskkonnas. See töö seisneb sündmustele reageerides elu ja tervisega riskimises, aga ka kuritegevuse ennetamises. PPA ametnike ja töötajate tubli töö väljendub väga selgelt ka meie inimeste hoiakutes ning organisatsiooni usaldusväärsus küünib ühiskonnas 90 protsendini.

Sellise asutuse juhi umbusaldamiseks peavad olema väga selged ja kaalukad põhjused, mida keegi esitanud ei ole," kirjutas Ratas.

***

Siseminister Mart Helme teatas kolmapäeval meediale, et PPA peadirektor Elmar Vaheri suhtes on algatatud distsiplinaarmenetlus. Neljapäeval kohtus puhkusel oleva siseministri asendaja rahandusminister Martin Helme Elmar Vaheriga. Kohtumisel andis Helme Vaherile kaks dokumenti – eelnevalt täidetud lahkumisavalduse, kuhu ootas Vaheri allkirja, ning siseministri käskkirja, millel oli kantsler Lauri Lugna digiallkiri. Lugna väidab aga, et tema pole seda allkirja andnud, ent tema sõnul pole tegemist ka võltsinguga, kuna see oli dokumendi projekt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee