Käivad jutud, et kui Ilhan Omar (vasakul) ja Rashida Tlaib oma reisiplaane muudavad, võib Iisrael neil siiski reisida lubada.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 16. august 2019 17:11
Iisraeli riik teatas neljapäeval, et plaanib keelata Iisraeli reisimise kahele USA kongresmenile. Ilhan Omar ja Rashida Tlaib on Iisraeli valitsuse ning USA-Iisraeli lähedaste suhete osas kriitilist meelt väljendanud. Reedel lubas riik Palestiina päritolu Tlaibil siiski oma vanaemale külla minna.

Iisraeli õhutas esialgset keeldu kehtestama USA president Donald Trump. Twitteris säutsus president, et Iisrael näitaks end nõrgana, kui lubaks Omaril ja Tlaibil riiki külastama. „Nad vihkavad Iisraeli & kõiki juute, & pole midagi, mida saaks öelda, et nad oma meelt muudaksid.“

Nende reisiplaanid Iisraeli olid juba ennegi kõrgendatud tähelepanu all, kirjutab ABC News. Naistel, kes mõlemad moslemipäritolu, oli muu hulgas näiteks plaanis külastada Templimäge Jeruusalemmas – paika, mida peavad pühaks nii moslemid kui juudid ning mis on tõsiusuliste jaoks paras tüliallikas. Rashida Tlaib on lisaks veel Palestiina päritolu.

Iisraeli ametlikuks põhjenduseks on aga Omari ja Tlaibi toetus liikumisele, mis nõuab Iisraeli boikoteerimist, sanktsioneerimist ja ärisuhete vähenemist USA ning Iisraeli vahel. Inglise keeles on liikumise lühend BDS. Iisraeli seaduste järgi võib BDS-i sümpatiseerijaid tõepoolest keelata riiki sisenemast. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu rõhutaski omapoolses Twitteri-säutsus, et ehkki Iisrael on avatud kriitikutele ja kriitikale, ei kehti sama neile, kes nõuavad boikoteerimist. Tasub mainida, et Netanyahut ootavad kuu aja pärast ees valimised.

The Atlantic kirjutab, et nn BDS-liikumine tekitab riigi ladvikus järjest suuremat muret, nagu kasvab ka sallimatus vastuhakkude suhtes riigi poliitika vastu nii rahvusvaheliselt kui riigisiseselt. Eelmisel aastal andis valitsus välja nimekirja organisatsioonidest, kellel on BDS-mõtlemisega seoseid ning kellele kehtib Iisraeli sisenemise keeld. Nende seas on ka ameerika juutide organisatsioon Jewish Voices for Peace (Juutide Hääl Rahu Heaks - ingl. k.). Tõsi on samas ka see, et BDS on Ühendriikides – vähemalt hetkel – ääretult ebapopulaarne liikumine, reaalset ohtu sellest näib Iisraeli võimuladvik regulaarselt üle hindavat. Ettepanek Iisraeli boikoteerida kukkus USA esindajatekojas kolinal läbi häältetulemusega 398-17. Tlaib ja Omar olid mõlemad väikese poolthääletajate rühma seas.

Siiski sõnas üks anonüümseks jäänud Iisraeli ametnik, et kui daamid soovivad oma plaanides muudatusi teha, võib juhtuda, et neid riiki siiski lubatakse. Washington Postile sõnas üks teine kõrgel kohal töötav isik, et kui kongresmen Tlaib sooviks külastada oma esivanemaid Läänekaldal, ei keelaks Iisrael tal seda tegemast. Tlaib säutsus Twitteris, postitades foto oma palestiinlannast vanaemast ning lisades, et „tõde sellest, mis palestiinlastega toimub, on hirmutav“.

Lisaks säutsule kirjutas Tlaib Iisraeli valitsusele ka kirja, mille järel andis riik siiski talle loa okupeeritud Läänekallast külastada. Kui Tlaib teeb oma reisi vaid humanitaarsetel eesmärkidel ja Iisraeli ei kritiseeri, tohib ta riiki siseneda, leidis Iisraeli valitsus reedel. Väidetavalt lubaski Tlaib, et nõustub vanaema külastamise nimel Iisraeli tingimustega. Hiljem andis Tlaib siiski Twitteris teada, et sellistel tingimustel ta reisi ette ei võta ning nimetas seda alandavaks, et Iisrael kasutavat ära tema armastust vanaema vastu.

Ilhan Omaril aga on endiselt keelatud Iisraeli reisida.