Eesti uudised

FOTO | Prokuratuur: Helme Vaherile antud paber pole võltsitud dokument (167)

Ohtuleht.ee, 15. august 2019 19:22
Foto: Martin Ahven / Stanislav Moškov
Elmar Vaher ütles kohtus täna rahandusminister Martin Helmega, kes esines puhkusel oleva siseministri asendajana. Helme andis Vaherile kaks dokumenti, millest ühel kahtlustäratav viide digiallkirjale. Prokuratuuri sõnul pole tegu siiski võltsimisjuhtumiga.

"Kohtumine kestis paar minutit, mille jooksul tegi minister mulle ettepaneku omal soovil tagasi astuda. Kohtumiselt sain kaasa kaks paberit: minu nimel valmis kirjutatud lahkumisavalduse, millele ma alla ei kirjutanud, ning siseministri käskkirja minu teenistusest vabastamiseks, mis on sisult õigustühine. Mind on ametisse nimetanud Vabariigi Valitsus ja valitsus saab mind ka ametist vabastada. Uudist väidetavast teenistussuhte peatamisest ja distsiplinaarmenetlusest lugesin juba hiljem meediast," sõnas Vaher. 

Vaheri sõnul oli käskkirjal Lauri Lugna allkiri. Et Lugna pole enda sõnutsi allkirja andnud, tekib kahtlus, et keegi on kantsleri allkirja võltsinud.

Samal teemal

Siseministeeriumi kantsler Lauri Lugna edastas pressiteates, et ta ei ole allkirjastanud Elmar Vaheri töölepingu peatamist. Kantslerile teadaolevalt on tegemist dokumendi projektiga. Kuna dokumendil puudub ajatempel, siis ei saa seda pidada ka võltsinguks.

Põhimõtteliselt oli see avaldus siseveebist võetud blankett, mis oli ära täidetud nende puntkidega. Blanketil on kirjas, et "digiallkirjastatud", tegelikult polnud see aga Lugna lauale jõudnud.

"Prokuratuurile teadaoleva info pinnalt oleme asunud seisukohale, et tegemist ei ole dokumentide võltsingutega, mistõttu puudub alus ka kriminaalasja alustamiseks," andis täna õhtul teada prokuratuur. "Kellegi nime juurde kirjutatud sõnad „digitaalselt allkirjastatud“ ei too kaasa dokumendi võltsimist. Võltsinguga oleks tegu siis, kui kõik dokumendi kohustuslikud osad oleksid olemas, ehk siis digitaalselt allkirjastatud dokumendi puhul oleks sellega kaasas ka vastav kinnitusleht."

Martin Helme kirjutas pärast Lugna pressiteadet Facebookis, et laual oli tõesti kaks paberit – üks tema lahkumisavaldus, teine käskkiri, millega ta ametist vabastatakse. "Ma ütlesin, et tekkinud olukorras ei ole mõeldav tal oma tööl jätkata ja valida on kas ise minna või lõpetatakse töösuhe. Selle näitlikustamiseks oli laual ametist vabastamise dokumendi mustand. Me kõik näeme selliseid iga päev: mingi paber, kuhu on kirjutatud, et digiallkirjaga, aga tegelikult pole seda keegi veel allkirjastanud. Ei minu ega kantsleri allkirja seal polnud ja ei pidanudki olema, see oli mustand. Ja kordagi ei väitnud ma, et see on juba tegelikult allkirjastatud dokument. Ma ütlesin, et kui ta ise ei lahku, siis lõpuks läheb teine variant käiku. Ta võttis paar tundi mõtlemisaega, võttis paberid kaenlasse ja marssis minema," kirjutas Helme.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee