Krimi

Täiendatud! 

Helmed valetavad? Siseministeerium kinnitab, et Vaheri suhtes pole algatatud distsiplinaarmenetlust (408)

Hindrek Pärg, 16. august 2019 10:29
Foto: Robin Roots
Siseminister Mart Helme teatas neljapäeval meediale, et politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaheri suhtes on algatatud distsiplinaarmenetlus, sest ta olevat kaotanud usalduse. Siseministeerium kinnitas Õhtulehele, et distsiplinaarmenetlust ei ole siiski algatatud.

Neljapäeval kohtus puhkusel oleva siseministri asendaja rahandusminister Martin Helme Vaheriga ja andis talle kaks dokumenti – eelnevalt täidetud lahkumisavalduse, kuhu ootas Vaheri allkirja, ning siseministri käskkirja, millel oli kantsler Lauri Lugna allkiri. Lugna väidab, et tema pole seda allkirja andnud.

Pall hakkas veerema kolmapäeval, kui meediasse lekkis politsei- ja piirivalveameti siseveebi saadetud teade, et asutuse eelarve võib tuleval aastal kuue miljoni euro võrra väheneda, mis tähendab, et tuleks kaotada 150 ametikohta, sealhulgas saata alla saja reaalse koondamisteate. Martin Helme nimetas seda libauudiseks, siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik aga kinnitas, et paanikaks põhjust pole. Vaheri suunal avaldas kriitikat ka Jaak Madison, kelle sõnutsi tulevat varsti avalikuks materjalid, mis seadvat kahtluse alla PPA direktori usaldusväärsuse.

EKRE-laste väljaütlemiste foonil paluski Vaher kohtumist siseministriga, mille sai neljapäevaks, kella 14ks. Politseijuhi sõnul möödus kohtumine siseministri asetäitja Martin Helmega kiirelt ja konkreetselt. Vaheri sõnutsi ei toonud Helme täpselt välja, miks kaotas siseminister Vaheris usalduse. Helme palus Vaheril allkirjastada lahkumisavalduse, mida ta ei teinud. Teise dokumendina ulatati talle siseministri käskkiri Vaheri teenistusest vabastamiseks, mida Vaher peab õigustühiseks. „Mind on ametisse nimetanud Vabariigi Valitsus ja valitsus saab mind ka ametist vabastada. Uudist väidetavast teenistussuhte peatamisest ja distsiplinaarmenetlusest lugesin juba hiljem meediast,“ kinnitas PPA direktor.

Kantsleri allkiri?

Vaherile ulatatud dokumendil on kirjas, et sellele on alla kirjutanud kantsler Lauri Lugna. Ometi väitis Lugna Vaherile ja hiljem meediale, et ta pole dokumendile allkirja andnud. Vaher paiskas õhku võimaluse, et Lugna allkiri on võltsitud.

Foto: Hindrek Pärg

Siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Karel Hanni seletas Õhtulehele, et Vaherile esitatud paber oli dokumendiprojekt, millel oli märge, et see on digiallkirjastatud. Hanni selgitas, et kuna dokumendil puudus ajatempel ehk tõend, et dokument on allkirjastatud kindlal päeval ja ajal, siis ei saa seda pidada ka võltsinguks.

Teisisõnu – Helme täitis blanketi punktidega ära, printis välja ning esitas selle Vaherile, ent Lugna laualt ei käinud see kordagi läbi. 

Mida ütlesid asjaosalised? 

Kõigepealt tuli avaldusega välja Mart Helme, kes ütles ERR-ile antud intervjuus, et alustas Vaheri osas distsiplinaarmenetlust ning reedest on töösuhe peatatud. Puhkusel viibiv siseminister süüdistas Vaherit veel usalduse kaotuses ja valetamises.

"Nii nagu ma aru saan, on Elmar Vaher eile ka "Aktuaalses kaameras" valetanud, et tuleb suur koondamine. Mingit koondamist ei tule, mingisuguseid palgakärpeid ei tule, vastupidi, nagu täna valitsus otsustas, me suunasime terve hulga miljoneid päästeameti kordonite ja politseijaoskondade remontimiseks," vahendas ERR-i uudisteportaal..

"See ülesanne, mille Elmar Vaher sai oli ettepanekute tegemine, kui tekib vajadus teha kärpeid. Et missugused võiksid olla kärpe tegemise kohad," lausus Helme.

Elmar Vaher teatas neljapäeva õhtul kella kuue paiku, et kohtus kell päeval Martin Helmega, kes täidab isa puhkuse ajal siseministri kohustusi.  

"Kohtumine kestis paar minutit, mille jooksul tegi minister mulle ettepaneku omal soovil tagasi astuda. Kohtumiselt sain kaasa kaks paberit: minu nimel valmis kirjutatud lahkumisavalduse, millele ma alla ei kirjutanud, ning siseministri käskkirja minu teenistusest vabastamiseks, mis on sisult õigustühine. Mind on ametisse nimetanud Vabariigi Valitsus ja valitsus saab mind ka ametist vabastada. Uudist väidetavast teenistussuhte peatamisest ja distsiplinaarmenetlusest lugesin juba hiljem meediast," seisis pressiteates. 

Kell 19 alanud pressikonverentsil rääkis Vaher veidi täpsemalt, mis päeva juhtus. Ta tunnistas, et on olukorras, kus ühe valitsuserakonna poliitikud sunnivad teda ametist lahkuma. "Maakeeli proovis Martin Helme mind lahti lasta". Ta kinnitas, et vabatahtlikult ta tagasi ei astu ning Mart Helme käskkiri olevat aga ebaseaduslik. 

Vaheri sõnul oli käskkirjal siseminister Lauri Lugna allkiri. Et Lugna pole enda sõnutsi allkirja andnud, tekib kahtlus, et keegi on kantsleri allkirja võltsinud.

Hiljem selgus, et tegu polnud võltsinguga. Siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Karel Hanni seletas Õhtulehele, et Vaherile esitatud paber oli dokumendiprojekt, millel oli märge, et see on digiallkirjastatud. Hanni selgitas, et kuna dokumendil puudus ajatempel ehk tõend, et dokument on allkirjastatud kindlal päeval ja ajal, siis ei saa seda pidada ka võltsinguks. Seda kinnitas ka riigiprokuratuur.

Teisisõnu – Helme täitis blanketi punktidega ära, printis välja ning esitas selle Vaherile, ent Lugna laualt ei käinud see kordagi läbi. 

Pärast pressikonverentsi ütles Vaher Õhtulehele, et ta arvas, et midagi sellist võib ka jutuks tulla. "Saan aru, et erilist sümpaatiat Elmar Vaheri ja (EKRE - H.P.) erakonnajuhtide vahel ei ole. Olen uskunud, et Eesti on kõvasti edasi arenenud ja demokraatlik riik, aga juristina vaadates, sellist asja ei oodanud," kommenteeris PPA direktor neljapäevast päeva. 

"Minu roll on teha politseijuhi tööd ja seda teen ka edasi," kinnitas Vaher. 

Martin Helme tunnistas eksimust, Jüri Ratas kutsus Mart Helme vaibale

Martin Helme tunnistas lõpuks, et tegi vea ja vabandas Jüri Ratase ees. "Muidugi, kogu tekkinud poliitilise paanika taustal pean tunnistama, et tegin vea, et sekkusin nii kiiresti ja jõuliselt teise ministri haldusalasse. Mul oli küll teema läbi arutatud erakonnakaaslasest siseministriga, aga peaministriga mitte. Tuleb tunnistada, et see ei olnud korrektne, mõistan Jüri pahameelt ja vabandan tema ees. Eks õpin kogu elu,"“ kirjutas noorem Helme. 

Jüri Ratas ütles, et Vaheri umbusaldamiseks pole esitatud selgeid ja kaalukaid põhjuseid. "2018. aasta mais kinnitas minu juhitud valitsus Elmar Vaheri uueks ametiajaks Politsei- ja Piirivalveameti peadirektoriks. Siis ütlesin ajakirjandusele, et usaldan Vaherit peadirektorina ning uut politseijuhti ei otsi. Nende sõnade juurde jään ka täna," kirjutas ta. 

„Aktuaalses kaameras“ esinedes ütles Ratas, et Martin Helme ületas oma volitusi ja pädevusi. „Kutsusin Mart Helme enda juurde, et saada selgust tema mõtetetes ja ütelda välja enda mõtted,“ sõnas ta.

Prokuratuur kinnitas eile õhtul, et tegemist pole võltsingutega, mistõttu puudub alus ka kriminaalasja alustamiseks. "Kellegi nime juurde kirjutatud sõnad „digitaalselt allkirjastatud“ ei too kaasa dokumendi võltsimist. Võltsinguga oleks tegu siis, kui kõik dokumendi kohustuslikud osad oleksid olemas, ehk siis digitaalselt allkirjastatud dokumendi puhul oleks sellega kaasas ka vastav kinnitusleht," seisis teates. 

Mart Helme ütles Õhtulehele, et näeb Elmar Vaheri jutus infooperatsiooni. "Sellega ta püüab torpedeerida siseministeeriumi kava sisekaitsereservi loomiseks, aga ühtlasi ka piirivalve reorganiseerimiseks. Meil tekkis temaga väga terav lahkarvamus nendel teemadel eelkõige struktuuride juhtimise teemadel ja ma näen selget kavatsust avalikkust meelestada siseministri ja valitsuse vastu põhjendusega just nagu püütakse luua uusi struktuure, aga samal ajal hakatakse koondama vanu, mis ei vasta tõele absoluutselt üheski aspektist vaadatuna." 

Mart Helme lisas Delfile, et ei saa töötada inimesega, kes töötab valitsuse ja koalitsioonilepingu vastases vaimus. Viimane tilk karikas oli tema sõnul väide, et valitsus sunnib politseinikke koondama. Siseministri sõnul on ka muid asjaolusid. „Need uurimised tema tegevuse kohta, mille me algatame, käsitlevad tervet hulka erinevaid asju, sealhulgas finantsasju, aga sellest ma detailsemalt ei räägi,“ ütles Helme.

10:38

Reformierakonna esinaine Kaja Kallas kirjutas Facebookis, et sellises olukorras ei jää peaministril küll muud üle, kui mõlemad ministrid ametist vabastada või siis terve valitsusega tagasi astuda. 

Loe siit, kas ja kuidas võib seaduse järgi ministreid või valitsust võimult tõugata.

23:10

23:10

23:09

23:09

23:09

22:59

22:25

Õhtuleht küsis täna valitsuse pressikonverentsil peaminister Jüri Rataselt, kuidas ta suhtub viimaste päevadel valitsuspartneri EKRE poolt tulevatesse rünnakutesse politsei peadirektori aadressil.

„Ma veel kord ütlen, et kõik eelarvelised küsimused, ka inimeste osas, see vastab tõele, et valitsus ei ole ka meie riigi eelarvestrateegia käigus – ma osalesin seal – kuidagi andnud mingeid signaale, et me läheme siseturvalisuses või näiteks tervishoius inimesi koondama. Vastupidi, ma mäletan, seal laua taga ma ise ütlesin, et need on need valdkonnad, kus me ei saa mitte mingil juhul inimesi hakata koondama. Aga selge on see, et teatud kokkuhoidu siit tuleb teha.

Ma toon teile täna näite, et kasvõi investeeringud riigi kinnisvarasse, kui meil seda riigi eelarvestrateegia arutelu ei oleks olnud sellisel kujul kevadel, siis need võimalused oleks täna palju suuremad. Aga täna need võimalused on täpselt sellised, nagu on. Ja Jaak Aab, riigihalduse minister tegelikult sellega on arvestanud.

Kui me räägime EKRE rahandusminister Martin Helmest, siis ma ütlen, et ta teeb väga tõsist tööd, valmistades ette riigieelarve arutelusid. Aitäh!“

22:14

22:14

22:13

20:16

20:07

19:55

 

Siseministeeriumi kantsler Lauri Lugna kinnitab, et ta ei ole allkirjastanud Elmar Vaheri töölepingu peatamist. Kantslerile teadaolevalt on tegemist dokumendi projektiga. Kuna dokumendil puudub ajatempel, siis ei saa seda pidada ka võltsinguks.

19:24

Vaheri sõnul oli käskkirjal Lauri Lugna allkiri. Et Lugna pole enda sõnutsi allkirja andnud, tekib kahtlus, et keegi on kantsleri allkirja võltsinud.

19:10

Vaherile teadaolevalt on Jüri Ratas ja Martin Helme juba kohtunud, et rääkida tänasest Helme ja Vaheri kohtumisest ning usaldamatuse küsimusest.

19:08

Vaher tunnistab, et on olukorras, kus ühe valitsuserakonna poliitikud sunnivad teda ametist lahkuma.

Pressikonverentsil kirjeldas ta tänast kohtumist Helmega, kus minister rääkis talle usalduse kaotust. See ei pidavat seisnema meediasse jõudnud kärpeskandaalis. Usalduse kaotuse põhjuseks oli Martin Helme sõnul hoopis Hannes Rummiga juhtunu. 

"Ma polnud teadlik novembris Hannes Rummi juhtumist ega pole sellega ka kunagi tegelenud. Kuulsin sellest alles hiljem," ütles Vaher. "Maakeeli proovis Martin Helme mind lahti lasta"

Ta kinnitas, et vabatahtlikult ta tagasi ei astu. Mart Helme käskkiri olevat aga ebaseaduslik. 

18:49
18:32
Eesti Ekspress

Eelmise aasta novembri keskel jäi Hannes Rumm – tollal välisminister Sven Mikseri nõunik – vahele tugevas joobes juhtimisega. Avalikkuseni see ei jõudnud, kuid 28.novembril teatasid Rumm ja välisministeerium, et Rumm lahkub ministeeriumist, et pühenduda tööle erasektoris. Ekrelane Jaak Madison viitab aga, et äkki Rummi juhtumit varjati. Rummi nime ei leia karistusregistrist ega kohtulahendite seas, aga Madisonile viidates, oli kaasus politseinike seas teada. 

18:14

Õhtulehel pole seni õnnestunud tabada Mart ja Martin Helmet ega ka Jüri Ratast. Peaminister ütles küll Postimehele, siseministrit asendav rahandusminister Martin Helme (EKRE) ütles talle mõni hetk tagasi, et PPA juhi Elmar Vaheri suhtes pole algatatud distsiplinaarmenetlust ega tema töösuhe pole peatatud. 

18:03
Hindrek Pärg

PPA annab pressikonverentsi kell 19. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee