Juhtkiri

Juhtkiri | Noorest pätist korralikuks inimeseks (2)

Ohtuleht.ee, 15. august 2019, 18:22
Foto: Aldo Luud
Kunagised kurikuulsad Kaagvere, Puiatu ja Tapa erikoolid võib küll muuta uueks mahedakõlaliseks Maarjamaa Hariduskolleegiumiks, kui vaid ka kooli  kasvandike käitumisharjumusi samavõrd lihtne muuta oleks. Põguski netiotsing kinnitab, et erikoolidel pole olnud lihtsad ajad ei varem ega ka praegu. Lehelood on kirjutanud küll Puiatu mässust, Kaagere metsikutest tüdrukutest kui ka Maarjamaa hariduskolleegiumis valitsenud anarhiast. Kui nüüdseks on asjad koolis paremuse poole liikumas, siis järgmiseks küsimuseks on, mis saab kasvandikest pärast kooli uksest välja astumist.

Teema tõusis valusalt päevakorda pärast 15-aastase äsja samast koolist vabanenud nooruki rusikahoope, mille tulemusel suri 13-aastane. Kett on alati nii tugev, kui tugev on selle nõrgim lüli. Kui kool suudab noorte käitumise hoida kontrolli all, kuid sealt lahkumisel satub too jälle tänavale vanade sõprade meelevalda, siis võib vabaduses viibimine olla vaid vaheaste teel vanglasse. 

Kui raha kogu süsteemi ülalpidamiseks napib, siis pole kasu uhkest koolihoonest, kui ei jätku pädevaid töötajaid ja psühholooge noortel igal eluetapil silma peal hoidmiseks, suhtlemiseks ja nõustamiseks. Iseküsimus, kas probleem taandub pelgalt raha- ja spetsialistide nappusele või ka huvipuudusele. Viimast oli kahetsusväärsel kombel näha ka pärast Pärnu surmajuhtumit, kus kool, linnaametnikud ja kohus veeretasid vastutust kui kuuma kartulit ning näitasid näpuga teiste suunas. Kantseliiti tootmisega ametkondade mundriau kaitstes ununeb aga inimene, kelle heaks kõik nimetatud ametkonnad peaksid töötama. 

Järgmine samm peaks olema, et kõik need asutused saavad peatselt avalikkusele ühiselt teada anda, milliseid järeldusi on tehtud ja mida süsteemis on muudetud. Kõrvalt vaadates on kerge tekkima mulje, et noortega tegelejaid on päris palju: koolid, omavalitsused, psühholoogid, psühhiaatrid, tugiisikud, sotsiaaltöötajad, lastekaitsjad, noorsoopolitseinikud, kohtud ja lõpuks vangladki. Aga miks sel juhul süsteem endiselt lonkab?

2 KOMMENTAARI

a
18. august 2019, 20:34
Aastaid tagasi nägin dokki, kus Brasiilia noored kurjategijad kokku korjati ja linna lähedal võimude poolt armutult ja kohtuta maha lasti. Kommentaariks öeldi, et ainult nii saab kuritegevust ohjeldada.
k
Kunagised meetodid. 17. august 2019, 11:59
Inglismaal saadeti kurjategijad ning pätid lihtsalt maalt välja, kolooniatesse. XIX saj. näiteks Austraaliasse. Vene keisririigis oli selliseks kohaks...
(loe edasi)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee