Eesti uudised

RAHVUSRAAMATUKOGU RENOVEERITAKSE: Ratas usub, et ka tänapäeval tuleks rahvas selle heaks kraavi kaevama (18)

Viljar Voog, 15. august 2019 16:21
Rahvusraamatukogu fuajee ja vitraažaken.Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Neljapäevasel valitsuse istungil otsustati mitme suure ehitusprojekti toimumine: nii ehitatakse Pärnu maantee äärde Tallinna Muusika- ja Balletikool ning uue maja saab rahvusringhääling. Renoveerimisele läheb ka rahvusraamatukogu, kus leiab tulevikus endale kodu lisaks rahvusarhiiv.

„Ma mäletan, et umbes poolteist või kaks aastat tagasi, kui ma rahvusraamatukogu külastasin, siis nad näitasid oma olukorda. Olgem ausad, rahvusraamatukogu vajab lähiaastatel tõsist remonti,“ kommenteeris otsust peaminister Jüri Ratas. Uuenduskuuri vajab enamik majast, näiteks ohutussüsteemid ei vasta enam tänapäevastele nõuetele, tõi peaminister välja.

Samal teemal

Rahvusraamatukogu saatus peaks korda minema igale eestlasele. On ju sel meie iseseisvuse taastamises mängida sümboolne roll, kui 28. juunil 1988. aastal kogunesid toonasele ehitusplatsile üle 4000 inimese, et üheskoos kaevata kraav, mida mööda hakkas jooksma mastaapse maja toitekaabel. Rahvarinde vedamisel sai päevaga valmis meetrisügavune kraav, mis oli kahe kilomeetri pikkune.

Toona seisid kõik eestlased ühe asja eest. 31 aastat hiljem on ühiskonnas eksisteerivad lõhed palju paremini näha. Siiski usub Ratas, et kui vaja, siis tuleksid praegugi eestlased ühiselt rahvusraamatukogule kraavi kaevama.

„Arvestades seda ühistunnet, mida nägime vaid mõned nädalad tagasi juuli algul meie tantsu- ja laulupeol, siis ma usun küll, et Eesti inimesed rasketel hetkedel hoiavad väga tugevasti kokku,“ hindas peaminister.

Sarnaselt rahvusraamatukogu uuendusvajadusele on kaua räägitud ka muusika- ja balletikoolist ning ERRi uuest majast. Esimesest suisa 20 aastat. „Minu soov on, et selle valitsuse käekiri on otsuste langetamine, mitte nende edasilükkamine,“ selgitas Ratas, miks ammu veeretatud plaanid nüüd töösse lähevad.

„Selge on see, et nii suurelt, kui ERR esialgselt [uut maja] on näinud, me praeguses olukorras ja arvestades ka kevadel vastu võetud riigieelarve strateegiat [seda] toetada ei saa. Küll aga me näeme, et seda investeeringut on vaja ja see tähendab ka mõnede rahvusringhäälingu hoonete maha müümist, et tekiks suurem kompleks,“ lisas valitsusjuht uue meediamaja kohta, mis tuleb külge hiljuti uueks tehtud raadiomaja(de)le. „Vaja on seda sellepärast, et stuudiod ja kogu üks rahvusringhäälingu osa on nii tugevasti amortiseerunud, et seal ei saa enam tänapäevastes tingimustes tööd teha.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee