Kommentaar

Mart Soidro | Keskerakonna toiduahela erinevatest lülidest (24)

Mart Soidro, literaat, 15. august 2019, 18:22
Eelmisel reedel mõtisklesin Jüri Ratase teise valitsuse üle ja jõudsin järeldusele, et kaalul pole mitte üksnes Jüri Ratase au- ja häbitunne, kaalul on ka Keskerakonna toiduahela paljude lülide heaolu. Kuna piiratud leheruum ei võimaldanud lahata tekkinud olukorda üksipulgi, teen seda nüüd tagantjärele.

Meeldetuletuseks: kuigi Keskerakonna esimehe eesmärgiks oli saada riigikogu valimistel parlamendis 34 kohta, läks tunduvalt kesisemalt - vaid 26 keskerakondlasest said riigikogu liikmed. Juba enne avaistungit oli selge, et tegelikult on neid 25, sest Raimond Kaljulaid teatas kohe, et tema EKREga koalitsiooni moodustada ei kavatse.

Korobeinik ja Loone, kus te olete?

Seega kuulub Keskerakonna fraktsiooni 25 liiget, kellest 14 on riigikogu liikmed ja 11 asendusliikmed. Asendusliikmeid on omakorda kahte liiki – need, kelle koht on päikese all kindel (näiteks Euroopa Parlamenti valitud Yana Toomi asemik Dmitri Dmitrijev), aga ka need, kes lahkuvad kohe, kui mõni minister (Jüri Ratas, Jaak Aab, Taavi Aas, Mailis Reps) mingil põhjusel täitevvõimu seadusandliku võimu vastu vahetab. 

Sotsiaalminister Tanel Kiigel pole kuhugi taganeda ega midagi vahetada: Keskerakonna hall kardinal sai valimistel kõigest 237 häält ja hoolimata sellest, et ta oli üleriiklikus nimekirjas 10. kohal, ta parlamenti ei pääsenudki (Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita valimisringkonnas 5% ringkonna lihtkvoodist oli 269 häält, seega jäi parlamenti pääsust 32 häält puudu).

Lisaks Yana Toomile loobus oma mandaadist ka Mihhail Kõlvart, kellest sai Tallinna linnapea. Arusaadav. Pealegi on valitsuse tervist silmas pidades ohutum, kui Toom on kaugel ja Kõlvart veidi ligemal.

Ka Vladimir Arhipov eelistas jätkata samas ametis ja Maardu kroonimata kuninga asemel pääses riigikokku Baruto (Kaido Höövelson). Sumomaadlejat ei kanguta Toompealt lähema kolme ja poole aasta jooksul enam ükski vägi.

Muide, Tallinna linnapea saab alates 1. juulist 6100 ja abilinnapead 5200 eurot kuus. Seega teenivad abilinnapead sama palju kui ministrid, riigikontrolör, õiguskantsler ja riigi peaprokurör (5243,06 eurot). Seetõttu pole ka midagi imestada, et parlamenti valitud Vadim Belobrovtsev eelistas jätkata abilinnapeana. 

Linnaosavanemate palk varieerub, aga jääb alla riigikogu lihtliikme sissetulekule. Sellegipoolest eelistasid Vladimir Svet ja Lauri Laats jätkata linnaosavanematena. Küll see munitsipaalametniku leib võib olla ikka magus! Just potsatas mu postkasti Mustamäe linnaosa vanema Lauri Laatsi õnnitluskaart Eesti taasiseseisvumispäeva puhul. Aitäh! Mis sest, et Lauri Laats on vahetanud värvi, vana sotsiaaldemokraadi tunneb kaugelt ära.

Nali naljaks. Loodan, et sarnase õnnitluse said kõik Mustamäe elanikud ja söakas linnaosavanem selle liigutava tähelepanuavalduse omast taskust kinni maksis.

Keskerakonna ministrite asendusliikmed on riigikogus Andrei Korobeinik, Kerstin-Oudekki Loone, Natalia Malleus ja Peeter Rahnel. Jätame kaks viimast rahule, nemad sattusid Toompeale juhuse tahtel. Peatume Andrei Korobeinikul ja Oudekki Loonel. Enne valimisi korraldas Korobeinik koos Imre Sooäärega vägeva pressikonverentsi, kus nad kinnitasid, et kandideerivad Keskerakonna nimekirjas. „Korobeiniku hinnangul on Keskerakond liberaalsemate vaadetega kui Reformierakond, sest lubab kehtestada sotsiaalmaksulae ja lõpetada hallide passide väljaandmised” (Delfi, 14.11.2018). Jääme huviga ootama!

Eelmise aasta 9. mail viisid Olga Ivanova ja Oudekki Loone pronksmehe jalamile lilli. Sellest kujunes tõeline meediasündmus! Ivanova ostis 20 nelgiõit euro tükk, Loone sai kümme senti odavamalt (Õhtuleht, 9.05.2018). Sel aastal me Oudekkit Aljošale lilli viimas ei näinud ja Uutel Uudistel polnud põhjust teda siunata. Mis on juhtunud ja kuhu on kadunud söakas arvamusliider? Kas tõesti on saanud daam karmi käsu õli mitte tulla valada? Igatahes nii siivsat ja vaguralt käituvat Loonet pole minu silmad varem näinud. Samas on kurb, kui riigikogu liikme palk kaalub üles väärtuspõhised tõekspidamised.

Kindlad parteisõdurid

Kui Andrei Korobeiniku ja Oudekki Loone koht siin päikese all võib kurjade ilmade saabudes muutuda, siis Erki Savisaare ja Tõnis Mölderi oma mitte. Kust ma seda nii kindlalt julgen väita? Seoses Mihhail Kõlvarti mandaadist loobumisega sai riigikogu XIV koosseisu liikmeks Erki Savisaar. Ja kuna ka Vladimir Svet loobus oma mandaadist, on Tõnis Mölder riigikogu asendusliige selle koosseisu lõpuni. Neid mehi hindab partei kõrgelt - Tõnis Mölder on parlamendi sotsiaal- ja Erki Savisaar keskkonnakomisjoni esimees. 

Muide, ka doktor Viktor Vassiljev rõõmustab meid Toompeal kuni 2023. aasta märtsini. Kas ka Tallinna Televisioonis, selle kohta mul andmed puuduvad. Aga Vassiljev Vassiljeviks, tema on parlamendi lihtliige. Mis puudutab aga Mölderit ja Savisaart, siis kogusid nad suuruselt teises valimisringkonnas (Kesklinn, Lasnamäe ja Pirita) vastavalt 653 ja 633 häält. 

Nii vähe hääli pole noor Savisaar kunagi saanud, kuigi on kandideerinud juba kuutel valimistel. Järelikult on partei jaoks sellel nimel jätkuvalt kullaproov olemas. Kahte „häältemagnetit” on veidi kummastav näha komisjonide esimeestena, aga mis seal ikka. Partei andis ameti, äkki annab ka mõistuse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee