Eesti uudised

MAJANDUSTEADLASED: hirmujutte ei tasu uskuda, majandus elab pensionireformi rahulikult üle (1)

Viljar Voog, 14. august 2019 21:30
DILEMMA: Kas madalapalgalised peaksid peaksid pärast pensionireformi valima kohe oma säästude väljavõtmise või ootama, et nende pension oleks tulevikus kuus paarkümmend eurot kõrgem?Foto: SVEN ARBET / Ekspress Meedia

Eestis on 740 000 inimesel teine pensionisammas. Õnneks on pangad investeerinud suurema osa fondidesse kogutud rahast välismaistesse võlakirjadesse-aktsiatesse, mis tähendab, et isegi kui eestlased hakkaksid massiliselt raha välja võtma, siis kohalikule majandusele see suurt kahju ei teeks.

Kavandatav teise pensionisamba reform muudab selle omamise vabatahtlikuks. Kes enam vanal viisil pensioni koguda ei soovi, võib raha sambast välja võtta või selle investeerimiskontole liigutada. Panga jaoks, kus inimene oma raha hoiab, viimasel kahel variandil vahet pole, sest neil on igal juhul tarvis pikaks ajaks kuhugi fondidesse seotud raha lahti sõlmida ja kliendile kättesaadavaks teha.

See võiks olla murekoht, sest isegi kui kolmveerandmiljonist inimesest vaid veerand soovib raha kas välja võtta või investeerida, liiguvad ikkagi miljardid eurod. Kui pangad oleksid suure osa fondidest sidunud Eesti majanduse ning siinsete aktsiatega, sünniks ilmselt suurem krahh. Aga siia on ka koer maetud – pensionisammaste puhul on mängus nii ohtrad miljardid, et nende eest saaks Eestis kõik müüdava mitu korda ära osta ja raha jääks ülegi – seega on tegelikult investeeritud mõõtmatult suuremale maailmaturule.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

13.08.2019
Teadur Lauri Leppik: pensionisüsteemiga toimub rabistamine, fundamentaalsed küsimused on vastuseta
13.08.2019
Ametnikud kardavad: pensionireform võib olla põhiseadusega vastuolus
12.08.2019
Erakorralisele pensionitõusule pole katet, teise samba reform tuleb appi varaseimalt 2021

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee