Maailm

Rootsi teismeline kliimaaktivist Greta Thunberg purjetab Ameerikasse

Järgmine peatus – New York! (69)

Toimetas Aadu Hiietamm, 15. august 2019 14:40
VIIBE TEELESAATJATELE: Greta Thunberg viipamas sadamast väljasõidul kaldale jäänud inimestele.Foto: AFP/Scanpix
Maailma kliimaaktivistide juhtfiguuriks tõusnud Rootsi koolitüdruk Greta Thunberg alustas kolmapäeva pärastlõunal Inglismaalt Plymouthist avamehejahi Malizia II pardal kuni 3500 miili pikkust teekonda üle Atlandi ookeani New Yorki, kus ta peab septembris kõne ÜRO kliimakohtumisel.

Greta Thunbergi kutsus New Yorki ÜRO kliimakohtumisele 23. septembril kõnelema ÜRO peasekretär António Guterres. Seejärel otsis tüdruk Twitteri vahendusel võimalust New Yorki jõudmiseks ilma lennukita, mida ta peab ohtlikuks atmosfäärireostajaks. Rootsis on tema eeskujul juba paljud inimesed loobunud samuti lennukiga lendamast.

Malizia II asus kolmapäeva pärastlõunal Plymouthist teele New Yorgi poole. Foto: AP/Scanpix

Samal teemal

Greta Thunbergile vastas sakslane Boris Herrmann, kes koos Monaco printsessi Caroline poja Pierre Casiraghiga kuuluvad CO2-neutraalse avamerejahi Malizia II meeskonda. Herrmann oli vaprat koolitüdrukut näinud Hamburgis kampaania „Reeded tuleviku nimel“ raames toimunud meeleavaldusel.

Jahil puuduvad mugavused
Jahi Malizia II meeskond rõhutas, et nad toetavad Greta Thunbergi kampaaniat ilmastikumuutuste vastu ja neil on suur au teda aidata. Kuna 18 meetri pikkune jaht on ehitatud võistlusteks, siis mingit luksust selle pardal ei ole. Puudub koguni tualett ning seda asendab sinine plastämber. Mugavuste puudumine teeb aga sõidu kiiremaks. Malizia II suudab arendada kuni 46 kilomeetrist tunnikiirust. Jahil on ka mootor, kuid seda kasutatakse vaid hädaolukorda sattumisel.

JAHI PARDAL: Greta Thunberg koos isa Svante ja Boris Herrmanniga Malizia II pardal. Foto: Reuters/Scanpix

Koos Greta Thunbergi, Boris Herrmanni ja Pierre Casiraghiga sõidavad Malizia II pardal üle Atlandi ookeani Greta isa Svante Thunberg ja filmimees Nathan Grossman. Reis kestab kuni kaks nädalat.

Kui algselt pidi Malizia II purjetama Iirimaa lõunaranniku poole, siis ilm tegi oma korrektiivid. Kuna Iirimaa rannikul on liiga kõrged lained, siis liigub jaht esialgu piki Prantsusmaa rannikut. Greta Thunbergile lainetus ei meeldi, sest proovisõitudel koges ta merehaigust.

MEREL: Greta Thunbergi poolt teekonna algul Instagrami kontole postitatud foto. Foto: Vida Press

Greta Thunbergi reis avamerejahil Inglismaalt New Yorki pälvib meedias väga suurt tähelepanu. Teda kiidetakse ja ka laidetakse. 16aastast targa jutuga tüdrukut tuuakse eeskujuks kõigile, kes soovivad kliimamuutuste vastu seista. Samas on ka neid, kes leiavad, et roheliste imerelvaks tituleeritud tüdruk on vaid mängukann suures PR-kampaanias, mida juhivad jõud, kelle tegelikud huvid ei ole teada.

Ameerikasse jääb pärast kohustusliku põhikooli lõpetamist õpingutes aastase pausi teinud Greta Thunberg pikemaks ajaks. Nimelt on ta lubanud osaleda ka meeleavaldustel, kohtuda inimestega ning esineda samuti detsembris Tšiili pealinnas Santiagos ÜRO egiidi all toimuval 25. kliimakonverentsil. 

Peapretendent Nobeli rahupreemiale 

Suurbritannia suurima kihlveokontori Ladbrokes arvates saab Greta Thunberg 33%lise tõenäosusega ka tänavuse Nobeli rahupreemia.Teisisõnu, kes panustab tema võidule ühe naelsterlingi, saab kolm tagasi. Thunbergile järgneb Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern, kelle võidu tõenäosus on 17%.
Tänavuse Nobeli rahupreemia võitja selgub oktoobri algul Oslos. Kandidaatideks on nomineeritud 223 üksikisikut ja 78 organisatsiooni.

Samal teemal

27.08.2019
VIHKAJAD EI VÄÄRI TÄHELEPANU: kriitika alla sattunud kliimaaktivist Greta Thunberg asus vasturünnakule
25.08.2019
KÕRGE TUNNUSTUS: Greta Thunberg sai alternatiivse Nobeli preemia
24.08.2019
OOTAMATU KOHTUMINE: kliimaaktivist Greta Thunberg saatis Donald Trumpi suunas tapva pilgu
17.08.2019
KÕRGE TUNNUSTUS: Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg sai kätte järjekordse auhinna