Maailm

Pikka aega kadunud olnud Türkmenistani president ilmutas end (2)

Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm , 14. august 2019, 15:30
AUTOROOLIS: Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhhamedov istumas esmaspäeval autonäitusel Vene autotööstuse uudistoote  - kabrioleti Aurus Senat roolis. Tema kõrval istb Venemaa peaminister Dmitri Medvedev. Foto: EPA/Scanpix
Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhhamedov astus esmaspäeval taas avalikkuse ette, avades Türkmenbaši linnas Kaspia mere majandusfoorumi. Nädalapäevad varem oli riigitelevisioon kuumutanud juulis levitatud kuulujutud presidendi surmast 26 minutit kestva tobeda videoga, mis võttis väidetavalt kokku tema puhkuse. 

Türkmenistani 13. aastat karmi käega juhtiva eelmine avalik esinemine oli 5. juulil. Seetõttu hakkasid 21. juulil levima kuulujutud tema surmast. Türkmenistani võimud lükkasid kuulujutu ümber ja näitasid teda 24. juulil televisioonis. Välismeedia spekuleeris, et tegemist oli mingi varasema videosalvestusega. 

Samal teemal

4. augustil paiskas riigitelevisoon eetrisse uue 26 minutit kestva video, mis võttis kokku 62aastase presidendi puhkuse. Videol näeb Gurbangulõ Berdõmuhhamedovit keeglit mängimas, ratsutamas, musitseerimas ja koguni maastikuautoga Karakumi kõrbes ümber Põrgu väravaks kutsutava leegitseva maagaasikraatri sõitmas. Riigiaparaadi kinnitusel reisis president ringi, puhkas ja kirjutas järgmist raamatut. Berdõmuhhamedov on tõepoolest varemgi välja andnud mitu teost oma lemmikteemadel: hobused, tee ja ravimtaimed.

Kahtlustäratavad kaadrid

Terava silmaga vaatajad pööravad aga tähelepanu sellele, et näiteks klipis, kus Gurbangulõ Berdõmuhhamedov keeglit mängib, võib imetleda, kuidas riigipea kuuli teele veeretab ning järgmises kaadris, kus meest pole näha, lööb keeglikuul kõik kurikad edukalt maha. Tekib küsimus, miks ei saanud, juhul kui president tõepoolest nii osav on, kogu stseeni korraga näidata. Paraku jääb mulje, et eduka sooritusega võis hakkama saada keegi teine, kes kaadrist välja jääb. Klipi lõpus plaksutavad andunud pealtvaatajad presidendile.

PÕRGU VÄRAVAS: Väidetavalt juhib ümber Põrgu väravaks kutsutavat kraatrit sõitvat maasturit Türkmenistani president  Gurbangulõ Berdõmuhhamedov.Foto: YouTube

Sama võib esile tuua pealtnäha muljetavaldavas ja hulljulges, ent veelgi kahtlasemas klipis, kus president istub autosse ja sõidab ringi ümber leegitseva Darvaza kraatri. Tundub küllaltki võimalik, et auto, mida filmitakse nõnda, et juhti pole näha, roolis istus siiski keegi teine. Lisaks võisid videod olla ka millalgi varem salvestatud.

Tuli esmaspäeval avalikkuse ette

Türkmenistani riigipea on aga kindlasti endiselt elus, sest 12. augustil kohtus ta Türkmenbaši linnas (endine Krasnovodsk) Kaspia mere majandusfoorumil Vene peaministri Dmitri Medvedeviga ja regiooni liidritega, et arutada naftaäri tulevikku. Kui tugev on aga diabeeti põdeva mehe tegelik tervislik seisund, pole teada. Gurbangulõ Berdõmuhhamedovi pikk vaikimisperiood mõjub iga juhul kummalisena, sest varem ei ole ta nii kaua  avalikkusest eemal olnud. 

Ajakiri The Diplomat märgib, et Türkmenistani võimud pole rahvast veel internetist ilma jätnud, ehkki sotsiaalmeedia kihab postitustest, kus ühed spekuleerivad, et riigipea võib olla haige, teised aga sõimavad esimesi riigireeturiteks, et üldse nii mõelda julgevad. Võimalik, et valitsus teab, et kui rahva täielikult internetist välja lülitab (kontroll ja piirangud kehtivad niigi), tekib paanika ja rahva seas võib levida veendumus, et midagi ongi väga valesti.

Kui aga Gurbangulõ Berdõmuhhamedov peakski ühel päeval surema või tervise tõttu juhtimisest loobuma, jätkab Türkmenistani riigipeana kas praegune parlamendispiiker Gülshat Mämmedova (kes oleks sel juhul Türkmenistani esimene naispresident) või tõenäolisemalt hoopis Gurbangulõ Berdõmuhhamedovi 37aastane poeg Serdar, keda president viimastel aastatel üsna ilmselgelt enda mantlipärijana näib eelistavat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee