Poliitika

PAANIKA? Politsei- ja piirivalveametit ähvardab eelarvekärbe ja koondamislaine. Martin Helme: see on libauudis (118)

Johanna-Kadri Kuusk / Delfi, 14. august 2019 14:45
Foto: Tiit Blaat / Ekspress Meedia
Politsei- ja piirivalveameti siseveebi vahendusel teavitati paar päeva tagasi töötajaid, et asutuse eelarve võib tuleval aastal kuue miljoni euro võrra väheneda, mis tähendab, et tuleks kaotada 150 ametikohta, sealhulgas saata alla saja reaalse koondamisteate.

Siseministeeriumi ülesandel esitavad haldusala asutused augusti keskpaigaks ettepanekud, kuidas vähendada oma tegevuskulusid kolme protsendi võrra. Politsei- ja piirivalveameti (PPA) puhul tähendaks selline kärbe paljude investeeringute edasi lükkamist ja umbes 150 ametikohast loobumist, seisab PPA siseveebis. Siseministeeriumi haldusalas jagati kärpeülesanne ametite vahel proportsionaalselt. PPA jaoks tähendaks see 2020. aastal kuue miljoni ja järgneval neljal aastal kokku 21 miljoni euro suurust eelarvekärbet. Peadirektor Elmar Vaheri sõnul ei ole võimalik kärbet läbi viia nii, et see inimesi ei puuduta. 

Refereeritud artikli täistekst Delfis.

Laanet: Mart Helme lubadused ja teod ei käi kokku

Riigikogu riigikaitsekomisjoni aseesimehe, reformierakondlase ning endise siseministri Kalle Laaneti sõnul näitab uudis PPA eelarve ulatuslikest kärbetest järgnevatel aastatel, et EKRE ja selle juhi Mart Helme poolt valimiste eel räägitu ei lähe nende tegudega valitsuses kuidagi kokku.

„Enne riigikogu valimisi rääkisid EKRE juhtpoliitikud, kuidas Eesti inimeste turvalisust on vaja kaitsta ning pärast valimisi võttis EKRE esimees Mart Helme ka siseministri portfelli. Nüüd selgub, et Helme juhitava siseministeeriumi haldusalasse kuuluva politsei- ja piirivalveameti eelarve võib tuleval aastal väheneda 6 miljoni ja järgneval neljal aastal kokku 21 miljoni euro võrra. Taoline kärbe tähendaks paljude investeeringute edasi lükkamist ja umbes 150 ametikohast loobumist. Selle valguses on keeruline mõista, kuidas kavatseb EKRE ja selle juht Mart Helme PPA eelarvet kärpides ning töötajaid koondades seista Eesti inimeste turvalisuse eest. Pigem näitab siseturvalisuse arvelt kulude kokkutõmbamine seda, et kuigi EKRE juhtpoliitikute sõnad on kõvad, ei lähe need nende tegudega valitsuses kuidagi kokku,“ sõnas Laanet. 

Siseministeerium: paanikaks pole põhjust

Siseministeeriumi kommunikatsiooninõuniku Kaarel Hanni sõnul ei ole paanikaks põhjust, sest tänase seisuga ei ole PPA-le antud ülesannet teha kolme protsendi osas kärpeid.

„Kevadel andis valitsus teada, et sõltuvalt sügisesest majandusprognoosist peavad ministeeriumid olema valmis kokkuhoiukohtade otsimiseks. Seetõttu vaatavad siseministeerium ja kõik haldusala ametid üle, millised võimalused kokkuhoiu saavutamiseks on. Seega kokkuvõttes pole PPA-l ega ühelgi teisel ametil palutud reaalselt kulusid vähendada, vaid vaadata üle oma võimalused. Kokkuhoiu tegelik vajadus ja maht selgub sügisel riigieelarvearutelude käigus,“ selgitas Hanni.

Seda, kuidas ministeeriumite valitsemisalades kokkuhoiu kava koostatakse ja kuivõrd valitsemisala asutusi kava koostamisse kaasatakse, valib Hanni sõnul iga ministeerium ise.

„Siseministeerium on seisukohal, et oma võimalusi, vajadusi ja töökorraldust tunneb kõige paremini iga asutus ise. Seetõttu ei soovi ministeerium asutustele ette kirjutada, kuidas kokkuhoidu saavutada, vaid asutused analüüsivad oma võimalused ise läbi. Eesmärk on leida kokkuhoiukohad eelkõige tulevaste investeeringute ja muude tulevikku planeeritud tegevuste või teenuste arvelt,“ kommenteeris nõunik ja lisas, et ametikohtade vähendamine ei ole kindlasti ministeeriumi eesmärk.

„Seega paanikaks põhjust ei ole. Kuna valitsus andis kevadel signaali, et sügisel võib tekkida vajadus kokkuhoiukohtade leidmiseks, siis seetõttu neid kohti juba aegsasti ka otsime. Tegemist on võimalike kokkuhoiukohtadega, mitte kindla kärpeplaaniga.“

Siseministrit asendav Martin Helme: see on libauudis

„Olen sel nädalal siseministri asendaja tema puhkuse ajal ja seetõttu 
lisaks rahalisele vaatele kursis ka töödega sisekaitse reservi, 
piirivalve ning piiri välja ehitamise osas. Selle teadmise põhjal on 
masendav lugeda neid jaburaid libauudiseid, mida siseministeeriumist 
meediasse on ette söödetud,“ ütles Helme ajakirjanikele pressiteates. „Sellel pole reaalsusega mingit pistmist. Aga paljukesel sellest, mis meedias meie valitsuse kohta kirjutatakse, on?!“ siunas Helme.

„On täiesti selge, et mingeid koondamisi või palgakärpeid politseis ja 
päästeametis ei tule,“ ütles Helme veendunult. 

„Kevadel anti kõigile ministeeriumitele teada, et nad peavad olema valmis leidma kokkuhoiu kohti. Selgelt öeldi ka välja, et inimeste arvelt kõige viimases järjekorras, st palkade kallale ei lähe,“ kirjutas Helme.

„Eelarve tegemine läheb kohe-kohe käima ja PPA juht Vaher on lükanud käiku maailma vanima triki, lastes valmis teha ja siis avalikkuse ette „sattuda“ paberil, milles luuakse pilt, et kui raha juurde ei saa – või kui midagi tuleb kusagil kokku hoida – siis tulevad koondamised ja palgakärped. Peadirektor ise on tänavu enne valimisi saanud juba suisa kaks palgatõusu, mis tal viga,“ süüdistas Helme ning jätkas pahaselt: „Tegemist on topelt lubamatu käitumisega. Esiteks, ei rahandusminister ega siseminister ei peaks tema arvutusi lehest lugema. Teiseks, ta ei ole hakkama saanud ülesandega leida kokkuhoidu mujalt, mitte palgafondist. Vaher kasutab oma alluvaid inimkilbina eelarveläbirääkimistel. Või mis läbirääkimistel, tegu on väljapressimisega.“

Martin Helme sõnul on investeeringute küsimuses saanud põhimõttelise katteallika plaan teha järgneva kolme-nelja aasta jooksul korda kõik piirivalve kordonid ja PPA ühishooned.

„Veelgi totram on aga lugeda meediast jutte selle kohta, et siseministeerium loob sisekaitse reservi politsei ja päästjate palkade arvelt või et see sisekaitse reserv ongi piirivalve taastamise aseaine. Piirivalve eraldi loomine oma struktuuri ja eelarvega on täiesti eraldi protsess sisekaitse reservi loomise kõrval ning seegi info sisekaitse reservi loomisest, mis siseministeeriumist on poolikul kujul ringlema läinud, ei vasta tõele.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee