Juhtkiri

Juhtkiri | Sündivuse suurendamiseks on vaja riigi tuge (3)

Ohtuleht.ee, 13. august 2019, 17:26
Foto: TIINA KÕRTSINI
Et vananeva rahvastikuga Eestis on sündivuse soodustamine riiklik prioriteet ja perepoliitika olulisim osa, ei vaidle vastu ilmselt ei võimuliit ega ka opositsioonierakonnad. Meil on selleks samme astutud, kuid pikalt kehtinud emapalga, isapuhkuse ja lastetoetuste tõstmise loorberitele puhkama jääda ei saa. Samuti ei suurenda sündivust pidev millegi vastu võitlemine, olgu tegu siis kiusu ajamisega samasooliste abiellumisõiguse vastu või populistlik vehklemine abstraktse  roosa ilaga.

Tänase Õhtulehe suurest loost näeme, kuidas meditsiiniliste abivahendite kasutamine rasestumisel on järjest enamate perede jaoks oluliseks võimaluseks soovitud perelisa saamisel. Kuigi poliitikud armastavad korrata, et me pole kunagi elanud nii hästi kui praegu, on ometi tõsiasi, et kunstliku viljastamise protseduurid on paljude jaoks väga kulukad. Seda enam, et tihti ei piisa ühest katsest, vaid tõsise lapsesoovi korral võib neid vaja minna ka kümmekond ja rohkemgi. 

Samas on kunstliku viljastamise protseduuride kasutajatel lapsesaamise otsus kaalutletud ja soov sedavõrd kindel, et sunnib küsima – milline on riigi panus nende inimeste soovide toetamisse? Haigekassa poolt mullu selleks otstarbeks antud 2,48 miljonit tundub kui piisake kõigi soovijate ja katsetuste meres. Lisaks maksab haigekassa ainult kuni 40-aastaste naiste protseduuride eest, kuigi ühe enam sünnitatakse nii meil kui mujal üha vanemas eas. 

Tegu ei ole ka teemaga, millest paljud pered hea meelega räägiksid. Üksikute avalikult oma kogemusest rääkinud perede edulood mõjuvad kindlasti kõhklejatele julgustavalt. Samas ei pruugi mitmekümne tuhande euroni ulatuvad kulud olla kõigile sugugi taskukohased. Kas aga Eesti riik saab lubada lastest loobumist pelgalt esmapilgul kõrgena näivate kulude tõttu? 

Ajaga tuleb kaasas käia ning erakondade ettepanekud viljakusravi kulude katmise laiendamiseks on teretulnud. Esimese asjana võiks riik kokku lüüa kogu Eesti alaliste elanike viljakusravi aastased kulud koos kaudsete kuludega (nt toetavad ravimid), et seejärel otsustada, kas kõigi nende kinnimaksmine on riigile jõukohane. Võiks ja ehk isegi peaks olema.

3 KOMMENTAARI

n
N 14. august 2019, 11:55
Lisaks kunstlikule viljastamisele oleks oluline seadusandluses lubada ka surrogaatemadus, et toetada neid paare, kus naine ei ole suuteline meditsiinilustel põhjustel rasedust kandma.
t
Taivo 14. august 2019, 10:08
Sündivuse suurenemiseks peab rahval rohkem raha kätte jääma ja muud konksu siin ei olegi ;)
Loe kõiki (3)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee