Eesti uudised

Ametnikud kardavad: pensionireform võib olla põhiseadusega vastuolus (83)

Viljar Voog, 13. august 2019 16:17
Kui teine sammas tehakse vabatahtlikuks, siis saavad inimesed sealt soovi korral raha välja võtta.Foto: Julia Bogacheva
Valitsus plaanib uueks aastaks vastu võtta seadusemuudatuse, millega kohustuslikust teisest pensionisambast saab vabatahtlik. Eesti elanikud võivad soovi korral sinna raha kogumist jätkata (kaks protsenti palgast, millele riik lisab neli protsenti), kasutada summat investeerimiseks või raha lihtsalt välja võtta. Selle viimase kohta on reformiga tegelevatest ministeeriumidest kostunud muremõminat: kas see pole mitte vastuolus põhiseadusega?

Nimelt peljatakse, et reform seab ebaausasse seisu need enne 1983. aastat sündinud inimesed, kes otsustasid 2001. aastal mitte teise sambaga liituda, sest lähtusid eeldusest, et sinna panustatav raha jääb seotuks pensioniea saabumiseni ehk kuni 40 aastaks. Möödunud on vähem kui pool sellest ajast ja nüüd tahetakse liitujatele ise panustatud raha koos riigipoolse lisaga peopesale laduda. Sambast toona loobunutel pole kätte saada aga midagi ehk see seaks nad ebavõrdsesse seisu. Ametnikud kardavad, et seetõttu võib vaidlus reformi üle jõuda välja riigikohtusse ja selle rakendamine venida.

Samal teemal

„Arvestades põhiseaduse senist rakenduspraktikat on tõenäosus ebameeldivusteks pigem väike,“ vastas Õhtulehe palvele riigiametnike muret analüüsida advokaadibüroo Soraineni partner ja Tartu Ülikooli õppejõud Carri Ginter. „Seadused muutuvad ja sellega tuleb arvestada. Teoorias võib siin rääkida põhiõiguste riivest aga rikkumisest pigem mitte. Otsust langetades teadsid isikud, et nad satuvad edaspidi liitujatest erinevasse gruppi. Samuti puudub õiguspärane ootus, et seadused kunagi ei muutu.“

Põhiseaduse kommenteeritud väljaanne selgitab põhiõiguse riive ja rikkumise vahet nõnda: „Kaitseala riivet tuleb eristada põhiõiguse rikkumisest. Kaitseala riive vallandab riigi tegutsemise õigustamise vajaduse. /.../ Põhiõiguse rikkumisega on tegu alles siis, kui kaitseala riivet ei ole võimalik õigustada.“

Teine pensionisammas on kohustuslik 1983. aastal ja hiljem sündinud inimestele. Vanematele pakuti võimalust sellega liituda taotluse alusel.

Samal teemal

14.07.2019
MAJANDUSTEADLASED: hirmujutte ei tasu uskuda, majandus elab pensionireformi rahulikult üle
13.07.2019
Maarahvas võtab raha teisest sambast pigem välja
13.07.2019
Ka peaministri büroo ei tea, kust võetakse kate pensionitõusuks
13.07.2019
Teadur Lauri Leppik: pensionisüsteemiga toimub rabistamine, fundamentaalsed küsimused on vastuseta