Maailm

PAREMÄÄRMUSLANE: Norra mošeeründaja manas kohtus näole irve (60)

Aadu Hiietamm, 13. august 2019 17:30
KAVANDAS MASSIMÕRVA: Philip Manshaus (21) esmaspäeval Oslo ringkonnakohtus.Foto: Reuters/Scanpix
Oslo ringkonnakohtu otsusel paigutati Bærumis asuvas Al-Noori mošees veresauna kavandanud 21aastane Philip Manshaus eeluurimisvanglas täielikku isolatsiooni. Süüalune ise eitas süüdistust ja soovis kohtult enda vabaks laskmist. 

Kuulivesti ja musta riietust kandnud Philip Manshaus sisenes laupäeval pärast kella 16 Oslo lähedal Bærumis asuvasse Al-Noori mošeesse kahe haavlipüssi ja püstoliga. Tuginedes rünnakupäeval veebifoorumis Endchan tehtud postitusele soovis Manshaus korraldada mošees tõelise tapatalgu. „Minu aeg on tulnud. Minu valis välja püha Tarrant (51 inimest tapnud Uus-Meremaa mošeetulistaja  Brenton Tarrant). Valhalla ootab mind!“ kirjutas Philip Manshaus ning suundus mošeesse.

SÜNDMUSKOHT: Al-Noori mošee Oslo lähistel Bærumis. Foto: AFP/Scanpix

Tema üllatuseks oli seal aga vaid kolm meest, kes ei löönud relvastatud noormeest nähes araks. Peakangelaseks osutus kurjategija peatamisel 65aastane Mohammad Rafiq, kes hoidis sissetungijat kinni.

KANGELANE: Mošeesse tunginud Philip Manshausi peatas 65aastane Mohammad Rafiq (paremal).  Foto: Reuters/Scanpix

Samal ajal lõi Mohamed Iqbal kurjategijat näkku. Rüseluse ajal kostusid ka lasud. Politsei esindaja teatas hiljem, et Philip Manshaus ja üks teda takistanud mestest said kergelt vigastada. 

Mõni tund pärast mošeerünnakut leiti Philip Manshausi kodust noore naise surnukeha. Selleks osutus 17aastane hiinlanna, kelle noormehe kasuema oli adopteerinud. 

KAVANDAS MASSIMÕRVA: Philip Manshaus (21) esmaspäeval Oslo ringkonnakohtus.  Foto: AP/Scanpix

Philip Manshaus astus esmaspäeval kohtu ette siniste silmaaluste ja armidega näos. Need pärinesid laupäeval mošees toimunud rüselusest. Kehvast väljanägemisest hoolimata manas ta kaamera poole vaadates näole irve. Seejärel paluti meediaesindajatel kohtusaalist lahkuda. 

Eitab süüdistusi

Advokaat Unni Fries ütles hiljem, et Philip Manshaus eitas kohtus kõiki süüdistusi (kasuõe mõrv ja mõrvakatsed mošees) ning nõudis enda vabaks laskmist. Kõigile küsimustele keeldus ta vastamast. Kohtu otsusel paigutati Philip Manshaus eeluurimisvanglas kuni neljaks nädalaks isolatsiooni. Ta ei saa näiteks vahetada kirju ja võtta vastu külalisi. Norra politsei kaalub Manshausi süüdistamist veel ka terroriakti katses.  Politsei usub, et noormees tegutses üksi.

Philip Manshaus on ka ise pärit Oslost lääne pool asuvast Bærumist, kus ta laupäeval mošeesse tungis. Tegemist on suhteliselt rikka noormehega. Ajalehe Dagbladet andmetel on tema varanduse väärtus üle kolme miljoni Norra krooni (üle 300 000 euro). Endiste koolikaaslaste sõnul paistis ta silma intelligentsuse ja jutukusega. 

Norra julgeolekuteenistus PST teatas esmaspäeval, et oli saanud aasta tagasi Philip Manshausi kohta uduse vihje, millest aga piisanud tema jälgimise alla võtmiseks. 

Norra meedia teatas viitega Manshausi naabritele ja tuttavatele, et noormees võttis paremäärmuslikud vaated omaks viimase aasta jooksul. Ka politsei pressiesindaja Rune Skjold  kinnitas esialgsetele uurimistulemustele toetudes, et Philip Manshausil on paremäärmuslikud vaated. Muu hulgas tunneb ta sümpaatiat Teise maailmasõja ajal, aastatel 1942–1945, Saksa okupatsioonivõimude poolt määratud Norra valitsusjuhi Vidkun Quislingi vastu.  Selle mehe nime järgi nimetatakse anastajate režiimiga koostööd teinuid kvislingiteks.

Käis laskmist treenimas

Norra ringhääling NRK teatas teisipäeval, et Philip Manshaus kuulus alates eelmise aasta kevadest laskeseltsi ja käis laskmist treenimas. Politsei kinnitas, et mošees olid tal kaasas seaduslikult muretsetud jahirelvad.   

Lääneriikides on viimasel ajal toime pandud mitmeid valgete äärmuslaste rünnakuid, sealhulgas Ameerika Ühendriikides ja Uus-Meremaal. Tänavu 15. märtsil Christchurchis moslemeid tapnud Brenton Tarrant kinnitas rünnakueelses manifestis, et teda mõjutas paremäärmuslik ideoloogia, sealhulgas selle esindaja Norra massimõrvar Anders Behring Breivik. Viimane tappis vihast multikulturalismi vastu 22. juulil 2011 Norra pealinnas Oslos ja Utøya saarel 77 inimest. 

Samal teemal

11.08.2019
Oslo mošees tulistanud mehe korterist leiti naise surnukeha
05.08.2019
KES ON MASSITULISTAMISTES SÜÜDI? Demokraadid osutavad president Trumpile
16.03.2019
50 mõrvas süüdistatav Uus-Meremaa massimõrvar astus juba laupäeval kohtu ette
23.07.2018
77 OHVRI MÄLESTUSEKS: Oslos avati memoriaal Breiviku ohvritele

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee