Poliitika

KISMA VALITSUSES: keskerakondlased ja isamaalased ei saa pensionireformide asjus kokkuleppele (152)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 13. august 2019 13:37
Tõnis Mölder, Priit Sibul, Sven SesterFoto: Hendrik Osula/Ekspress Meedia, Teet Malsroos, Martin Ahven
Keskerakondlane Tõnis Mölder avaldas kahetsust, et Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder seisab vastu erakorralise pensionitõusu plaanile ning leiab, et selle otsuseta takerdub ka II pensionisamba muutmise arutelu riigikogus.

„Erakorraline pensionitõus on vaja kiiresti ära teha. Selles küsimuses ei saa olla venitamist või  mingisugust teisiti mõtlemist,“ ütles Mölder. „Juhul kui aga sellele asutakse vastu seisma või venitama, siis takerdub paratamatult ka II pensionisamba muutmise arutelu riigikogus. Kui räägime pensionist, siis esmajärjekorras tuleb tõsta tänaste eakate igapäevast toimetulekut.“

Samal teemal

Mölder rõhutab, et Keskerakonna eesmärk on seista oma valijate huvide eest ning seetõttu soovitakse tõsta pensionite baasosa juba lähiajal. Ühe lisatuluallikana on Keskerakonna hinnangul võimalik kasutada II pensionisambast vabanevat raha.

Mölderi sõnul põimuvad erakorraline pensionitõus ning II samba muutmine igal juhul. „Mõistlik oleks II sambasse suunatud ning sealt vabanevat riigi raha kasutada just eakate hüvanguks. Vaatamata headele majandusnäitajatele elab enamus eakatest jätkuvalt kitsikuses. Tänane vanaduspension ei ole suutnud hindade tõusuga sammu pidada, mistõttu peame seda järele aitama. Läheme erakorralise pensionitõusuga edasi, nagu kokku lepitud,“ sõnas Mölder.

Priit Sibul: Isamaa süüdistamine on täiesti arusaamatu

„II pensionisamba muudatused ja erakorraline pensionitõus ei välista teineteist, kuid neid teemasid tuleb käsitleda loogilises järjekorras. Ei ole mõistlik tekitada riigieelarvesse 200 miljoni euro suurust katteta kulu. Isamaa ei ole kindlasti nõus katma jooksvaid kulusid tuleviku arvelt ega laenurahaga,“ ütles Sibul, kelle sõnul on täiesti arusaamatu Isamaa süüdistamine pensionireformi takistamises.

„Erakorralise pensionitõusu elluviimine sõltub sügisesest majandusprognoosist ja osalt ka II pensionisamba reformist, sest sotsiaalmaks on sihtotstarbeline. Samas ei ole meil võimalik ennustada iga inimese käitumist. Ühed otsustavad jätkata tänase süsteemiga, teised investeerida iseseisvalt ning kolmandad II sambast väljuda. Kui inimesed otsustavad pärast II pensionisamba vabatahtlikuks muutmist liikuda teisest sambast esimesse sambasse, siis kaasneb sellega ka üldine pensionitõus, sest sotsiaalmaks on sihtotstarbeline,“ ütles Sibul ja siunas Möldrit: „Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees võiks seda ometigi teada. Kui Mölder soovib seda nimetada erakorraliseks siis olgu nii, kuid see ei muuda asjaolu, et erakorraliseks pensionitõusuks on vaja katteallikat.“

Erakorraline pensionitõusu suurus ja aeg tuleb lauale riigieelarve menetluse käigus sügisel. Isamaa on allkirjastanud koalitsioonileppe, milles lepiti kokku erakorralises pensionitõusus. Samuti on Keskerakond allkirjastanud koalitsioonileppe, milles lepiti kokku II pensionisamba vabatahtlikuks muutmises.

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee