Eesti uudised

Tallinna uusarendusi pidurdavad küllastunud turg ja investorite puudmine (9)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 13. august 2019 09:25
Foto: Heiko Kruusi
Tallinna kinnisvaraturul on tekkinud olukord, kus uusarendused lihtsalt seisavad, sest turg on üleküllastunud, lahkunud on Vene investorid ja lisaks on pangad karmistanud oma laenutingimusi. 

ERRi uudisportaal kirjutab, et uusarenduse ilusate arvutis kujundatud piltidega koduleht lubab hoone valmimistähtajaks üht ja kinnisvaraekspertide sõnul on maja tegeliku valmimise edasi lükkumine pigem reegel, kui erand ning viimasel ajal on hakanud uusarendused valmima lubatust pool aastat või suisa aasta hiljem.

Pindi Kinnisvara juhataja Peep Sooman selgitab protsessi arendaja vaatenurgast: objektide eelmüügi aeg on pikenenud, kuna pangad on finatseerimistingimusi karmistanud ja eeldavad, et arendaja suudaks objekti maksumusest 30 ja vahel lausa 40–50 protsenti ise katta ning neid arendajaid, kes ei vaja finantseerimiseks pankade abi on Eestis vaid viis–kuus suuremat.

Kinnisvaraeksperdid tõdevad, et Tallinna kesklinn on täiesti omaette ooper: seal on konkurents tihedam, uusarendusi kerkib endiselt nagu seeni pärast vihma, samas kui ruutmeetri hinnad küünivad kohati lausa 4000 euroni. Nii mõnigi valdkonnaga kursis inimene ütleb otse, et arendajad on lihtsalt ahned, sest selline ülepakkumine venitab müügiperioodi pikemaks ja väiksemad tegijad võivad oma ambitsioonikuses ka kõrbeda, kui ei suuda piisavalt eelbroneeringuid tagada, et pangast laenu saada.