Maailm

AUTOGA ÜMBER LÕÕMAVA KRAATRI: Türkmenistani diktaator avaldas kuulujuttudega võitlemiseks jabura video (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. august 2019, 21:06
Põrguliku välimusega Darvaza kraater. Väidetavalt istub autoroolis Türkmenistani üldse mitte haige presidentFoto: The Telegrapgh / Youtube
Türkmenistani riigipea Gurbanguly Berdimuhammedow ei paista küll silma erilise inimõiguste ja -vabaduste austajana, küll aga on talle omane nii mõnelegi teise isevalitseja stiil luua endast ülistava sisuga promomaterjali. Kui levima hakkasid kuulujutud, et mees on raskelt haige, näitas riigitelevisioon lavastust liidri (väidetavast) füüsilisest vormist.

Berdimuhammedowit pole avalikkuse ees nähtud juba nädalaid, põhjustades kõlakaid, et mehe tervisega pole kõik korras. 2007. aastast Türkmenistani valitsenud Berdimuhammedow on 62aastane ning põeb diabeeti. Juuli lõpus kuulutas Türkmenistani opositsioon Youtube'i kanalil, et president pole mitte pelgalt haige, vaid hoopis siitilmast lahkunud. Hiljem palus selle kuulujutu algataja Berdimuhammedowi perekonna käest vabandust.

Türkmenistani riigimeedia asus möödunud nädalal kuulujutte tõkestama, avaldades 25minutise video mehe erinevatest tegevustest, millest ei puudu keeglimäng, ratsutamine, musitseerimine ja isegi sõit ümber leegitseva kraatri. Riigiaparaadi kinnitusel reisis ta ringi, puhkas ja kirjutas järgmist raamatut. President on tõepoolest varemgi välja andnud mitu teost oma lemmikteemadel: hobused, tee ja ravimtaimed.

Tähelepanelikumad vaatajad pööravad tähelepanu sellele, et näiteks klipis, kus Berdimuhammedow keeglit mängib, võib imetleda, kuidas riigipea kuuli teele veereta ning järgmises kaadris, kus meest pole näha, lööb keeglikuul kõik kurikad edukalt maha. Tekkida võib küsimus, miks ei saanud, juhul kui president tõepoolest nii osav on, kogu stseeni korraga näidata. Paraku jääb mulje, et eduka sooritusega võis hakkama saada keegi teine, kes kaadrist välja jääb. Klipi lõpus plaksutavad andunud pealtvaatajad presidendile.

Sama võib esile tuua pealtnäha muljetavaldavas ja hulljulges, ent veelgi kahtlasemas klipis, kus president istub autosse ja sõidab ringi ümber Türkmenistani kuulsa Darvaza kraatri. Tundub küllaltki võimalik, et auto (mida filmitakse nõnda, et juhti pole näha) roolis istus siiski keegi teine. Lisaks võisid videod olla ka millalgi varem salvestatud.

Dmitri Medvedev (vasakul) ja Gurbanguly Berdimuhammedow 12. augustil.Foto: EPA/Scanpix

Türkmenistani riigipea on kindlasti endiselt elus, 12. augustil kohtus ta Türkmenistani majandusfoorumil Vene peaministri Dmitri Medvedevi ja teiste regiooni liidritega, et arutada naftaäri tulevikku. Kui tugev on aga tema tervislik seisund, pole teada. Kummalisena mõjub tema pikk vaikimisperiood siiski, sest Berdimuhammedowile on seni omased olnud igapäevased avalikud pöördumised.

Ajakiri The Diplomat märgib, et Türkmenistani võimud pole rahvast veel internetist ilma jätnud, ehkki sotsiaalmeedia kihab postitustest, kus ühed spekuleerivad, et riigipea võib olla haige, teised aga sõimavad esimesi riigireeturiteks, et üldse nii mõelda julgevad. Võimalik, et valitsus teab, et kui rahva täielikult internetist välja lülitab (kontroll ja piirangud kehtivad niigi), tekib paanika ja rahva seas võib levida veendumus, et midagi ongi väga valesti.

Kui aga Berdimuhammedow peakski ühel päeval surema või tervise tõttu juhtimisest loobuma, jätkab Türkmenistani riigipeana kas praegune parlamendispiiker Gulshat Mammedowa (kes oleks sel juhul Türkmenistani esimene naispresident) või tõenäolisemalt hoopis Berdimuhammedowi poeg Serdar, keda president viimastel aastatel üsna ilmselgelt enda mantlipärijana näib eelistavat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee