Repliik

Küsimus | Miks ei saa Eestis maanteeservasid euroopalikult puhtaks niita? (22)

Arvamustoimetus, 12. august 2019, 17:05
Foto: TIINA KÕRTSINI
Miks on Eestis maanteeservadel niidetud vaid kitsas riba, nii et tihti ääristab teed kahel pool müür ohakatest, kõrrelistest või Rakvere raibest? Mujal Euroopas on lahti niidetud nii teeperv kui ka maaanteekraavi mõlemad kaldad. Kui näiteks Poolas niidab üksainus kolme niidukiga teetraktor ühekorraga puhtaks nii teeserva kui kraavi mõlemad kaldad, siis miks Eesti seda ei suuda või ei taha? Niitmata ja võssakasvanud teeservad on ka ohtlikud, kuna ei luba juhtidel märgata ka teele liikuvaid metsloomi.

Rain Hallimäe, maanteeameti teehoiu korraldamise osakonna juhtivinsener:  Sellega ei saa nõustuda, et maanteede ääred on niitmata. Nii Eestis, teistes Põhjamaades ja ilmselt ka Poolas kehtivad põhimõtted, et teehooldust tehakse suuremates mahtudes ja sagedustega nendel teedel ja teelõikudel, kus on liiklust rohkem.

Eestis niidetakse teeääri laiemalt põhimaanteede ääres, tugimaanteede ääres kitsamalt ja harvem ning kõrvalmaanteede ääres harvemini ja veel kitsamalt. Kogu teemaa niidetakse ära vähemalt üks kord aastas. Jutt ei ole mitte riigi suutlikkuses, vaid majanduslikus otstarbekuses. Sellest lähtuvalt on ka tee seisundinõuded majandus- ja kommunikatsiooni ministri poolt kehtestatud.

Maanteeamet ei määra, milliste sõidukite või vahenditega peavad riigiteede hooldajad niidet tegema. Ministri määrusega „Tee seisundinõuded“ on kehtestatud nõuded rohu kõrgusele kattega teede ääres ja niitmise sagedusele kruusateede ääres. Tehnika valiku üle otsustavad ettevõtted ise.

Hooldamata teeäär mõjutab kindlasti ohutust, kuna loom ei ole varakult nähtav. Samas metsastel lõikudel võibki olla nähtavus piiratud (mets on teele lähedal või tee paikneb kõrgel muldel) ning sellisest kohas tuleb olla ettevaatlik ja tähelepanelik.

Juhime veel tähelepanu, et maanteeamet teostab hooldust ainult riigiteedel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee