Seisukoht

Seisukoht | Muusik, ära peta! (7)

Mart Treial, spordireporter, 12. august 2019, 17:07
Eesti hip-hopfestival on äge. Mis aga pole eriti äge, on see, kui artist tuleb lavale, ent vokaal tuleb lindi pealt nagu juhtus teise päeva õhtul ühe prime time’i esineja kontserdil. See on pettus. Huvilistele näkku sülitamine, kui robustselt väljenduda. 

Ma ei räägi ühest fraasist, refräänist või salmist, mida originaalis esitab keegi, keda parasjagu laval pole, vaid tervest setist. Tervest setist! Tähendab, kõik palad tulid lindi pealt ning räppar isegi ei üritanud (või ei suutnud?) valskust varjata. Kusjuures jutt käib artistist, kes varem on jätnud väga hea live-sõnaseadja mulje. Seda võimsam oli emotsioonidesegu üllatusest ja pettumusest.

Kõige kurvem on see, et ta pole kaugeltki esimene ega viimane helikunstnik, kes niiviisi talitab. Tee või tina, aga minu pisike pea säärast tegevust ei mõista. Kas elava esituse mõte pole mitte elav esitus? Et muusik näitab rahvale, mida ta tegelikult suudab ilma autotune’i ja muude produktsiooninippideta. Kas see pole mitte auasi?

Kui lähen teatrisse, siis eeldan, et lavale tulevad näitlejad, mitte etenduse lindistus valgel kinolinal. Kui kutsun elektriku, siis eeldan, et ta sätib ise juhtmed paika, mitte ei näita mulle Youtube’ist õpetusvideot. Youtube'i oskan ma ise ka kasutada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee