Maailm

SALADUSLIK PLAHVATUS ÄRATAS PAANIKA: apteegid osteti jooditablettidest tühjaks (5)

Tõnis Erilaid, 11. august 2019 23:47
TEENEKAS SÕJAVÄEOSA: Mereväe keskpolügoon on asunud Nyonoksas 1954. aastast.Foto: Reuters/Scanpix
Põhja-Venemaal Severodvinski lähedal mereväe Nyonoksa keskpolügoonil oli läinud neljapäeval plahvatus. Alles nädalalõpul teatas Rosatom, et mereplatvormil katsetatud raketil oli mootoris radioisotoopseid elemente. „Plahvatus kärgatas pärast katsete lõppu, kui süttis raketi mootoris olnud kütus,“ teatas Rosatom, kelle platvormil olnud viis töötajat paisati merre, kus nad uppusid. Kolm inimest olevat saanud raskelt vigastada.

Varem oli kaitseministeerium teatanud kahe sõjaväelase surmast katsetustel. Kas nad on Rosatomi teates toodud viie hukkunu seas, pole teada.

Severodvinski linnavalitsus teatas, et lühiajaliselt tõusis radiatsioonitase tublisti üle lubatu. Paanikas inimesed tormasid apteekidesse ostma jooditablette, millest on kiiritushaiguse tõrjumisel abi. Kuuldavasti osteti neid massiliselt kokku isegi Arhangelskis, mis on mereväe keskpolügoonist päris kaugel. Paanikat lisas ka see, et vähemalt kuuks ajaks keelati laevaliiklus merepiirkonnas Nyonoksa ümbruses. Võimude laupäevane kinnitus, et Arhangelski oblastis Primorje ja Onega rajoonis, Arhangelskis, Severodvinskis, Novodvinskis ja Nyonoksas on radiatsioonifoon 12-13 mikroröntgenit tunnis ehk siis vastab looduslikule tasemele, ei vähendanud inimeste hirmu. Kähku korjati internetist ka Severodvinski linnavõimude varasem teade radiatsiooniaseme tõusust.

BBC kinnitusel helistas kohalik päästeteenistus Severodvinskis läbi kõik lasteasutused ja haiglad, nõudes, et aknad ja uksed hoitaks suletult. „Tavaliselt kastetakse radiatsiooniohu korral tänavaid ja antakse inimestele ohust teada häiresignaaliga. Ma ei mõista, miks nüüd seda ei tehtud,“ kurtis üks elanikest BBC venekeelsele teenistusele.

Severodvinsk on Nyonoksast 47 kilomeetri kaugusel idas. Seal katsetatakse peaaegu kõiki Venemaa mereväele mõeldud rakette. 

Internetiportaal Baza kirjutas, et pärast plahvatust toodi kiirkorras lennukitega Moskvasse kuus vigastatud inimest. „Kannatanutel on kaks diagnoosi,“ kinnitas Baza. „Esimene puudutab loomulikult raskeid traumasid, mille all kannatavad võimsa plahvatuse lähedal olnud inimesed. Teine diagnoos räägib radioaktiivsest kiiritusest.“

Arhangelski oblastivalitsuse esindajad kinnitasid, et plahvatuses viga saanud saadeti tõesti ravile Moskvasse, kuid keeldusid ütlemas, millises seisundis ja millise diagnoosiga nad seal on. 

Uudisteagentuuride küsitletud eksperdid oletasid, et katsetada võidi uut tuumamootoriga tiibraketti 9M730 Burevestnik, mille loomisest teatas president Vladimir Putin eelmise aasta märtsis. Võimalik, et raketi juures katsetati radioisotoopidega töötavat generaatorit. Internetiportaal Meduza kirjutab, et Nyonoksa lähedal nähti merel katsetuse ajal tankerit Serebrjanka, mis on mõeldud radioaktiivsete jäätmete korjamiseks ja transpordiks. Võimalik, et merre sattus radioaktiivset raketikütust, mida püütakse nüüd ära koristada, ja selleks suleti ümbruskonnas ka laevaliiklus. Vene uudisteagentuuride teatel on elanikud märganud suletud piirkonnas liikumas kahte tundmatut laeva ja pargast.

Kaks hiidplahvatust sõjaväe pommilaos

Augustis on Venemaa kaitseministeerium hädas olnud hiidplahvatustega Krasnojarski krai Atšinskis asuvates laskemoonaladudes. Esimene hiidplahvatus (pildil) kärgatas seal 5. augustil, kui hukkus üks ja sai vigastada 14 inimest. Järgmine väidetavalt välgutabamusest alanud plahvatus kõlas reedel, 9. augustil. Seekord sai vigastusi 17 inimest. Pärast plahvatusi tekkis põleng ja tuletõrjujatel olnuks ohtlik kustutama minna, mistõttu toodi kohale iseliikuvad tankid ja soomusmasinad. Eile teatati, et põleng on kustutatud, kuid ikka veel võivad kärgatada „tehnilised“ plahvatused. 20kilomeetrisest tsoonist ümber ladude evakueeriti juba pärast esimesi plahvatusi üle 16 000 inimese. Neid ei lubata koju enne, kui ladude maa-ala on põhjalikult läbi uuritud ja tuvastatud, et ohtu enam ei ole.

Foto: AFP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee