Repliik

Lugejakiri | Miks takistatakse möödasõitu? (217)

Külli L., 15-aastase sõidustaažiga autojuht, 11. august 2019, 16:49
Foto: TEET MALSROOS
Aeg-ajalt ilmuvad meedias videod ohtlikest möödasõitudest. Millest sellised olukorrad tekivad?

Teedel sõidab paraku nii pensionäre, kes on sent surmale võlgu, värskeid juhiloa omanikke kui ka nutisõltlasi. Ma ei väida, et olen ideaalne ja mulgi tuleb ette, et unustan, et olen parasjagu liikluses ja roolis. Viimastel kuudel näen aga igahommikusel marsruudil 90 km/h alas sõitjaid, kelle autod veerevad kiirusega 70–80 km/h. Kui selline auto satub kolonni ette, siis tema taha juhtub omakorda mõni algaja sõitja või lihtsalt keegi, kes ei teegi kunagi möödasõitu. Nii koguneb neid autosid kolonni ligi kümme ja kui ees on tulemas kiirusepiirang 70 km/h või paistab liikluskaamera, siis võetakse hoog maha kuni 60 km/h. Leian, et see pole normaalne oludes, kus asfalt on kuiv, vihma ei saja ja nähtavus on suurepärane.

Tihti näen, kuidas kolonni viimane auto üritab möödasõitu ja paraku on mitmeid juhte, kes selle peale annavad samuti gaasi juurde, kui näevad, et too möödasõitja peab vastutuleva auto tõttu kolonni vahele tulema. Nii need teed tehaksegi siis kolmerealiseks või jõuab see möödasõitev auto nii palju gaasi anda, et ikkagi kolonni ette jõuda, sest keegi ei taha teda vahele lasta. Näen sellist käitumist absoluutselt igal tööpäeval hommikul Viljandi maanteel suunaga Tallinna poole.

Olen kahjuks isegi sellisesse olukorda sattunud ja tõesti pole meeldiv, kui oled sunnitud ennast ülbelt vahele toppima või gaasi andma ja kiirust ületama. Tihtipeale on teel sellised vanaprouad, kes sõidavad 90 km/h alas peaaegu keset teed kiirusega 70 km/h ja kui hakkan möödasõitu tegema, siis keeravad ette või signaalitavad nagu hullud. Ma ausalt ei mõista nende inimeste käitumist. Kui te ise ei tee möödasõitu ega lase seda teistel teha, siis mida te sellega saavutate? Hulk avariisid ja raisatud närve, sest mõned hakkavad autos ju niimoodi vehkima, et kaotavad sõiduki üle lausa kontrolli. 

Ja siis me imestame, kust meil küll tulevad need kihutajad ja rasked liiklusõnnetused. Kui keegi tahab põhjendamatult aeglaselt mööda teed veereda, siis palun tehku seda tee äärel ja lasku teistel mööda minna, andes selleks märguannet. Ei saa aru, miks on inimesed nii vaenulikud.

Leidub ka selliseid kangelasi kolonni eesotsas, kes teevad möödasõitjast omakorda möödasõitu ja seejärel pidurdavad järsult, vehivad kätega aknast välja ja vilgutavad tuledega. Kuidas küll sellises olukorras käituda?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee