Juhtkiri

Juhtkiri | Vaimupuudega inimeste kolimine vajab kohanemist (18)

ohtuleht.ee, 11. august 2019, 16:49
Foto: Pixabay
Narva linnavalitsuse vastasseisus piirilinna plaanitavasse erihooldekodusse pole midagi uut – sarnaste kodude rajamist ja vaimsete erivajadustega inimeste kolimist tavalistesse kortermajadesse on saatnud kohalike protest nii Tapal, Jõgeval, Põltsamaal, Tartus, Haapsalus kui ka mujal.

Konfliktide sagenemise põhjuseks on riigi soov kolida psüühikahäiretega inimesed suurtest ühikatüüpi hooldekodudest väiksematesse elamutesse. Erivajadusega inimese jaoks tähendab see oluliselt avaramate võimalustega elu, kui pakub omasuguste kogukond muust ühiskonnast suhteliselt eraldatud hooldekodus, mille asukate päevakava on üsna täpselt paika pandud. Nii tekib neil võimalus minna tööle või õppima, tegelda endale meeldivate huvialadega, ehk isegi luua pere. See on oluline edasiminek nõukogudelikust hoiakust, et pole inimest, pole probleemi ehk probleemseks osutuda võivad isikud tuleks juba eos võimalikult kaugele silme alt ära viia.

Küll aga on arusaadav, miks suhtuvad erivajadustega inimeste ümberkolimist korraldava ASi Hoolekandeteenused plaanidesse tõrjuvalt võimalikud uued naabrid. Võimetus üksteisega kohaneda ei tähenda mitte ainult ebamugavusi igapäevaelus – näiteks lärmi, suitsuhaisu, soovimatuid lähenemiskatseid jms –, vaid ka võimalikke raskusi väljakolimisel, kui selle olukorraga ei soovitagi leppida: nii kurb kui see ka pole, siis pelgalt kuuldus erilistest naabritest ei pruugi mõjuda hästi ka soetatud kinnisvara hinnale.

Üks oluline tegur, miks konfliktid kohalike ja ASi Hoolekandeteenused vahel on nii teravaks läinud, peitub kesises teavitustöös. Oluline pole ainult kohalike informeerimine sellest, kas ja kuhu uusi erivajadustega inimeste kodusid plaanitakse, vaid ka see, milliseid meetmeid plaanitakse kasutusele võtta, kui asjad ei lähe nagu oodatud ja kannatada võib inimeste turvatunne. Pelgalt ütlemisest, et uued naabrid pole kellelegi ohtlikud, pole seni paraku piisanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee