Eesti uudised

Dudajevite võlg Tartus 

Ott Karulin , 8. oktoober 2000 23:00
PRESIDENT TARTUS: Dzohhar Dudajev erarõivis enne Eestist lahkumist.Foto: Arhiiv
Neli aastat tagasi tapetud Tšetšeenia president Džohhar Dudajev pärandas Tartu korteri oma pojale Ovlurile. Poeg troonib nüüd 17 620kroonise üürivõlaga Tartu edetabeli tipus. Ta elab arvatavalt Leedus ja lubas oma tuttavale, et too võib teha korteriga mida iganes. Nüüd on aga tuttavgi 15 kuud kadunud.

Džohhar Dudajev elas Tartus Sõpruse puiestee 21-52 tohutu paneelmaja 4toalises korteris 1980. aastate lõpuni, mil ta oli Nõukogude armee Tartu garnisoni ülem.

1990. aastal sõitis ta kodumaale Groznõisse, kuid tema abikaasa Alla jäi koos lastega veel 1996. aastani Eestisse.

Üürivõlg, mis tänaseks on Tartu suurim, hakkas kasvama pärast nende lahkumist.

Keegi seal elas

1996. aastal loodi korteriühistu, mille paberites on korteri omanikuks märgitud Džohhar Dudajevi poeg Ovlur.

“Dudajevi naist pole ma kunagi näinud, kuid poeg oli siin küll kaks ja pool aastat tagasi mõne päeva. Tundus arukas ja konkreetne mees olevat. Talle sai antud ka minu koordinaadid,” räägib korteriühistu esimees Fred Üprus.

Pärast seda pole Ovlur Dudajevist Sõpruse puiesteel enam keegi midagi kuulnud.

Samas ei seisnud korter kuni eelmise aasta augustini päris tühjana. Seal elanud Üpruse teada aeg-ajalt keegi Taftjan ning ühistu kassasse laekus ka raha jooksvate arvete eest.

“Taftjan väitis, et tal on Ovlur Dudajevi volitus teha korteriga, mida tahab: müüa, pantida või mida iganes,” jätkab Üprus, kes viimase 15 kuu jooksul on püüdnud tulutult meest leida, et temalt üürivõlga välja nõuda.

“Ausalt öelda ma ei usugi, et Ovlur Dudajev võlast midagi teab,” lisab ta. Viimaste kuulduste põhjal pidavat korteri seaduslik omanik elama hoopis Leedus.

Kohtusse ei saa anda

“Korteriühistul on praegu elanikelt saamata umbes 55 000 krooni, millest kolmandiku moodustab just Dudajevi korteri võlg. Esialgse arvutuse järgi peaks summa talvega veel 7000-8000 krooni võrra kasvama, sest kütte eest tuleb talvekuudel vähemalt 800 krooni kuus ära küll,” kinnitab Üprus. Praegu kaetakse puudujääv summa ühistu reservfondist, mille rahaga tegelikult taheti remontida hoopis elamu trepikojad ja teha muid hooldustöid.

“See pole ju aus, et 72 korteri elanikud peavad ootama remonti, sest mõni ei suvatse oma arveid ära maksta!” on ühistu esimees aga siiski sügavalt nördinud.

Kohtusse Ovlur Dudajevit kaevata ei saa, sest pabereid ei saa enne sisse anda, kui on teada süüdistatava asukoht. Siiski ei heida Üprus veel meelt, sest võla katteks saab kas või korteri maha müüa. “Kiirmüügil saaks selle neljatoalise korteri eest kindlasti oma 150 000 krooni,” lausub Üprus, kelle sõnul ei lasu tollel eluasemel õnneks ühtegi laenukohustust.

Üprus usub, et asja nii kaugele jõudmises on süüdi just Taftjan. “Eks ta üks paras libekäsi ja must poiss oli. Mis puutub Dudajevitesse, siis nad on ju kuulus pere. Neil on küllap muidki muresid kui üks Tartu korter...”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee