Juhtkiri

Juhtkiri | Uue võimaluse andmisest (5)

Ohtuleht.ee, 9. august 2019, 18:44
Foto: Stanislav Moshkov
Tänase Õhtulehe lugu 14 aastat tagasi kooliteel olnud Veronika Dari juhuslikult maha lasknud palgamõrtsuka edasisest saatusest on kindlasti emotsionaalne. Seaduse silmis on kaheksa-aastase karistuse täismahus vanglas ära kandnud kurjategija nüüdseks täiesti puhas, tema karistus on kustunud. Nii ei näe ka uut töötajat värbavad töövõtjad päringut tehes, et kandideerijal on olnud kriminaalne minevik. Võib muidugi mõista inimeste hirme, kui jõu kasutamise õigusega turvameheks saab mitte lihtsalt vanglas pikalt istunud isik, vaid suisa mõrtsukas. Pole imeks panna, kui turvafirmad sellise isiku teenetest avaliku tähelepanu tekkides kiirelt loobusid. 

Teiselt poolt tuleb muidugi ka ennast parandanud õigushälvikuile anda võimalus puhtalt lehelt uue elu alustamiseks – taasühiskonnastamine peakski ju olema vanglakaristuse tegelik eesmärk. Alaealise kurjategijana sai ta küll maksimaalse võimaliku karistuse, kuid on lõpetanud mitte ainult põhikooli ja gümnaasiumi, vaid ka kõrgkooli ning on mitme firma omanik. Vanast taagast vabanemiseks on ta ka nime muutnud ning ühiskonna jaoks seega täiesti valge leht.

Et aga usaldamine ja uue võimaluse andmine ei pruugi alati ennast õigustada, ilmnes värskest Pärnu traagiliselt lõppenud peksujuhtumist, kus kinnisest õppeasutusest nädal varem vabanenud alaealine põhjustas peksuga 13aastase poisi surma. Kuigi kõigist peaks eeldama ennekõike just head, jääb õhku küsimus: kes vastutab, kui ühiskonna usaldust kuritarvitatakse?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee